Denník N

Hrob sovietskych vojakov v estónskom meste bol prázdny. ZSSR využíval pamätníky na propagandu

Pamätník padlých vojakov v meste Otepää. Foto - Kultuurimälestiste register
Pamätník padlých vojakov v meste Otepää. Foto – Kultuurimälestiste register

Estónsko sa snaží vyrovnať so svojou históriu z čias okupácie ZSSR. Presúva pamätníky sovietskych vojakov, prostredníctvom ktorých Moskva budovala svoju ideológiu.

Malé mesto Otepää je medzi Estóncami populárne najmä v zime. Vtedy zamrznú okolité jazerá a do kraja na juhu mieria predovšetkým milovníci bežiek. Väčšina do mesta vstupuje popri pamätníku sovietskej armády, ktorý stojí pri jednej z hlavných križovatiek.

Po ruskej invázii na Ukrajinu sa radnica dvojtisícového mesta rozhodla, že tento pamätník, ktorý tvoril masový hrob príslušníkov armády ZSSR, presunie na cintorín. Pri prípravných prácach sa však zistilo, že sa v ňom nenachádzajú žiadne ostatky.

Hroby na budovanie ideológie

Pamätník padlých vojakov stál v meste od roku 1957 a mal pripomínať smrť 34 sovietskych vojakov, ktorí zomreli pri bojoch s nemeckou armádou. „Bojovníkom sovietskej armády, ktorí padli vo Veľkej vlasteneckej vojne,“ uvádza nápis na náhrobnom kameni v estónčine aj ruštine. V čase jeho umiestnenia v meste bolo Estónsko už 13 rokov súčasťou Sovietskeho zväzu.

Pri výkopových prácach, ktoré predchádzali presunutiu hrobu na cintorín, sa však ukázalo, že hrob je prázdny. Pod žulovým kameňom sa nenachádzali ostatky sovietskych vojakov, ale len

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie