Denník N

Príhody tuláka po Slovensku

Les v Malých Karpatoch Foto Adobe Stock
Les v Malých Karpatoch Foto Adobe Stock

Vybral som sa do hôr bez prípravy, bez plánu a cieľa. Nemal som v pláne ani túto reportáž, ale aj ona sa napokon stala súčasťou veľkého dobrodružstva, v ktorom hlavnú úlohu zohrala náhoda.

Vybral som si červenú značku, lebo sa tiahla celým Slovenskom. Umožní mi túlať sa po horách bez toho, aby som musel premýšľať o cieli. Žiaden som nemal. Chcel som byť sám, chcel som si uľaviť od smútku, čo ma zavalil ako tie vrecia s pieskom, ktoré vŕšia obyvatelia Odesy proti ruským raketám.

Nemal som cieľ, plán ani mapu, lebo vojna na Ukrajine mi pripomenula, čo viem už od mladosti, ale často na to zabúdam: jedným z kľúčových princípov bytia je náhoda. Ak jej chcem vyjsť v ústrety, nesmiem mať žiaden plán.

Bolo jedenásť hodín v stredu 8. júna. Taxík ma priviezol na parkovisko nad bratislavskými Krasňanmi. Nevedel som, že Cesta hrdinov SNP sa začína na Dukle a končí v Devíne, že teda pôjdem v protismere. Vedel som len to, že značky sú červené.

V bufete som si kúpil kofolu a k nej som dostal tvarohovú buchtu zadarmo, lebo bola od včerajška. Vedel som, ako sa dostanem na červenú, lebo po chodníku, ktorý k nej vedie, často behávam. Lenže teraz som sa zmenil na chodca, ťažký batoh ma tlačil k zemi, mäkkej a vlhkej od nedávnych dažďov.

Vedel som, že idem v ústrety dobrodružstvám, ale až teraz sa mi moje putovanie ukladá v mysli do celku, ktorého zmysel sa pokúšam pochopiť. Väčšinu času som strávil osamote v slovenských lesoch a zároveň som stretol mnoho ľudí, ktorí ako keby čakali len na to, kedy mi môžu porozprávať svoj príbeh. Po piatich dňoch som si v Brezovej pod Bradlom kúpil zápisník, lebo som pochopil, že s pamäťou si nevystačím.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie