Denník N

Orbán nechce v Európe miešanie rás. Povie to aj v Texase?

Reprofoto - Fox News
Reprofoto – Fox News

Ak chce Americká konzervatívna únia urobiť hrdinu z maďarskej silnej ruky, mala by byť aspoň úprimná v tom, čo predstavuje.

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

„Nevšimli ste si, že vychádzajúc zo svojho antimigračného či protieurópskeho postoja prednášate nacistický text hodný Goebbelsa?“ Keď si prečítate takúto vetu, viete, že to bude zaujímavý rezignačný list. Tento text, písalo sa v ňom ďalej, bol jasne zacielený na „najhnusnejších rasistov“.

Autorkou spomínaného dokumentu je Zsuzsanna Hegedüs, dlhoročná poradkyňa adresáta – Viktora Orbána. Čo povedal maďarský premiér, že ju to šokovalo natoľko, že ho po takom dlhom čase prestala podporovať?

Trump pred Trumpom

Počas návštevy jedného rumunského mesta, ktoré je domovom mnohých etnických Maďarov, Orban do značnej miery zopakoval to, čo už roky naznačoval svojej voličskej základni, no tentoraz bol prekvapujúco otvorený.

Pre Európanov je v poriadku, keď sa medzi sebou miešajú, povedal Orbán, ale v poriadku už nie je, aby sa miešali s ostatnými – teda Neeurópanmi –, pretože sa podľa jeho slov „nechceme stať národmi zmiešanej rasy“.

Tento lapsus – ak to naozaj bol lapsus – si získal alebo aspoň mal šancu získať si pozornosť ďaleko za hranicami Maďarska, Rumunska či dokonca Európskej únie. Je to preto, že Orbán sa stal akýmsi idolom a vlajkonosičom populistov a ašpirantov na diktátorov po celom svete.

Ide o rôznorodú skupinu od brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara po jeho bývalého amerického kolegu Donalda Trumpa, ktorý živí nádeje na svoj návrat do Bieleho domu. Steven Bannon, bývalý Donaldov poradca, raz povedal, že Orbán „bol Trumpom pred Trumpom“. Samozrejme, myslel to ako kompliment.

Vzor pre konzervatívcov

Ako všetci populisti, aj Orbán má úžitok z toho, keď sa jeho povesť šíri v mainstreamovej politike i médiách. EÚ je napríklad uprostred zdĺhavého procesu odsudzovania Maďarska za podkopávanie zásad právneho štátu a demokratických noriem. Takýto odpor „hlbokého štátu“ v Bruseli spôsobuje, že Orbánova hviezda na krajnej pravici horí ešte jasnejšie.

Minulý rok vysielal Tucker Carlson, ustavične peniaci moderátor televízie Fox News, svoju reláciu zo strechy jednej budapeštianskej budovy. Okrem iného tam urobil podlízavý rozhovor s Orbanom. CPAC – Konferencia konzervatívnej politickej akcie organizovaná Americkou konzervatívnou úniou – uskutočnila v máji púť do Budapešti na svoje prvé podujatie v Európe. Budúci týždeň sa pre zmenu Orbán zastaví na podujatí CPAC v Texase, kde sa postaví na pódium vedľa Trumpa.

Čo sa páči trumpovcom na Orbánovi? Čiastočne jeho antiliberálne a antiestablišmentové posolstvo a jeho nahnevané, vzdorovité podanie. Orban pohŕda multikultúrnymi, tolerantnými, individualistickými a pluralistickými verziami demokracie a vychvaľuje homogénny – kresťanský a nativistický – typ.

Výrazom „kresťan“ nemusí nutne označovať nič konkrétne náboženské, ale určite myslí na vylúčenie moslimov. Počas utečeneckej krízy v roku 2015 použil prízrak cudzích Sýrčanov tmavšej pleti, aby rozohnil svoju základňu a postavil na hraniciach ostnatý plot. Ale, ako tvrdí, prízrak islamskej invázie pretrváva. Za terč si zvolil aj LGBTQ. Maďarský zákon zakazujúci sexuálnu výchovu na školách bol údajne inšpiráciou pre guvernéra Floridy Rona DeSantisa, ďalšieho z ašpirantov na lídra tohto hnutia.

Ide čoraz ďalej

V Orbánovej ideológii bol vždy prítomný antisemitizmus, ale nikdy nebol explicitný. Orban si za svojho hlavného strašiaka vybral židovského finančníka a filantropa Georgea Sorosa, Američana, ktorý sa však narodil v Maďarsku. Bilbordy s jeho tvárou zaplavili celú krajinu. Pri útokoch na Sorosovu „globalistickú“ víziu a jeho medzinárodné „siete“ sa Orban stále hral so starými antisemitskými predsudkami.

Doteraz si však maďarský premiér vždy dával pozor, aby mohol obvinenia voči sebe poprieť. Tým sa líši od ľudí ako Trump, ale aj od ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorého Orban obdivuje, a okrem iného chce ukončiť sankcie EÚ voči Rusku. Tento týždeň napríklad Orban vrátil Hegedüsovej úder, keď vyhlásil. že jeho vláda presadzuje „politiku nulovej tolerancie voči antisemitizmu a rasizmu“.

Táto relatívna zdržanlivosť a disciplína sa vzťahuje aj na jeho postupné ovládnutie maďarskej politiky, médií, univerzít, súdov a občianskej spoločnosti. Orban nie je z tých, ktorí podnecujú hrubé nepokoje proti parlamentu, ako sa to stalo napríklad 6. januára vlani vo Washingtone. Namiesto toho už desaťročie mení zákony, prepisuje maďarskú ústavu, prispôsobuje volebný systém, dosadzuje na dôležité miesta kamarátov a podobne.

Každý krok ho posúva ďalej a niektoré – ak spôsobia príliš veľký odpor – dokonca stiahol. Súhrnne však táto metóda prispôsobuje systém v jeho prospech. Výsledok, ktorý tak inšpiruje Američanov, čo obdivujú Trumpa a jeho politiku, dostal názov „gulášové autoritárstvo“.

Omyl či línia?

Jeho tiráda v Rumunsku je preto zaujímavá. Jedna vec je, keď Orbán do svojich prejavov vpustí slová ako „výmena“, čím zažmurká na prívržencov myšlienky bielej nadradenosti a ich „teóriu veľkej náhrady“, ale pre ostatných ľudí je aspoň zdanlivo neškodná. Druhá vec je prednášať prejavy, ktoré znejú ako pasáže norimberských rasových zákonov z roku 1935.

Šlo o náhodný omyl? Alebo o znamenie rastúcej sebadôvery, ktorá signalizuje jasnejšiu líniu v budúcnosti? Orbán je premiérom malej krajiny a má menšiu moc ako Trump alebo Putin. Ale aj v USA ho ľudia pozorne sledujú.

© Bloomberg

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Viktor Orbán

Komentáre

Teraz najčítanejšie