Denník N

Hlavná odborníčka ministerstva pre pôrodnú asistenciu: Toto už je kolaps

Ilustačné foto - JumpStory
Ilustačné foto – JumpStory

Už si ani nepamätám, kedy som ako hlavná odborníčka bola na ministerstve zdravotníctva. Nikto ma neprizýva, aby sme tieto problémy riešili. Mám pocit, akoby to bola len funkcia na papieri, hovorí hlavná odborníčka pre pôrodnú asistenciu Elena Drapáčová.

Elena Drapáčová je vedúca pôrodná asistentka na gynekologicko-pôrodníckej klinike vo Fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici a hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pôrodnú asistenciu. V rozhovore hovorí o tom, prečo je tak málo pôrodných asistentiek,

  • ale aj o tom, prečo už podľa nej nastáva kolaps pre nedostatok personálu,
  • ako mladé pôrodné asistentky nemôžu pracovať v rámci svojich kompetencií, lebo lekári ich neakceptujú,
  • ale aj o tom, či ju ako hlavnú odborníčku na ministerstve berú vážne.

Ako dlho pôsobíte ako pôrodná asistentka?

Už 35 rokov. Začínala som v nemocnici v Revúcej, kde to pre začínajúcu pôrodnú asistentku bola škola života. Vo Fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici som 26 rokov a z toho 17 robím vedúcu pôrodnú asistentku na II. gynekologicko-pôrodníckej klinike.

Sestier a pôrodných asistentiek je stále menej, ako sa vinou toho za tie roky zmenila vaša práca?

O nedostatku zdravotných sestier a pôrodných asistentiek sa v poslednej dobe hovorí všade. Nie je to žiadna novinka. Je to problém, ktorý sa rieši už 20 rokov, ale stále sa nič nevyriešilo. Pôsobím aj ako hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pôrodnú asistenciu, komunikujem s vedúcimi sestrami z iných nemocníc, najmä v Banskobystrickom kraji. Na nedostatok pôrodných asistentiek upozorňujem posledných desať rokov. Vek pôrodných asistentiek aj sestier je alarmujúci. V nemocniciach pracuje viac ako päťdesiat percent žien nad 50 rokov. Napríklad v Rimavskej Sobote je pôrodnica, kde z deviatich pôrodných asistentiek majú tri viac ako 60 rokov,  štyri viac ako 55 a dve 40 rokov. Je to zúfalé.

Zmenila sa preto vaša práca v porovnaní s tým, keď ste do nej nastúpili?

Systém práce bol iný, zdá sa mi, že aj ľudia boli k sebe lepší. Dnes sa od sestry a pôrodnej asistentky vyžaduje omnoho viac. Starostlivosť o ženu je rovnaká, ale musí stihnúť aj dokumentáciu, pribudla elektronizácia, vzdelávanie sa posunulo niekam inam. Počet sestier a pôrodných asistentiek klesá. Je to akútne a keď sa to nevyrieši hneď, nastane veľký problém. Nie o päť rokov, ale oveľa, oveľa skôr.

Ako by to vyzeralo?

Budem hovoriť o svojom oddelení. Sme klinika, kde je perinatologické centrum. Máme tu teda tehotné ženy, ktoré majú problém, nemáme len nízko rizikové tehotné. Máme aj ťažšie stavy s gynekologickými problémami, čo si vyžaduje nielen medicínsku, ale aj ošetrovateľskú špecializovanú starostlivosť. Pred pár rokmi sme mali do 60 pôrodných asistentiek, teraz ich máme 44. Najstaršia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pôrody

Rozhovory

Zdravotníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie