Denník N

Z Kremľa unikli manuály, ako informovať o vojne: Na Ukrajine sú satanisti a Putin je ako stredoveké knieža

Vladimir Putin počas online rokovania s členmi ruskej vlády. Foto - TASR/AP
Vladimir Putin počas online rokovania s členmi ruskej vlády. Foto – TASR/AP

Meduza sa rozprávala s dvomi ľuďmi priamo z Kremľa. Tvrdia, že novou výzvou bude vysvetliť, načo je „špeciálna operácia“ vlastne dobrá.

Na Ukrajine je množstvo satanistov a vojakov, ktorí páchajú rituálne vraždy a využívajú deti ako ľudské štíty. Píše sa to v príručkách, ktoré vládnym médiám a politikom poslala ruská prezidentská kancelária.

K týmto manuálom, v ktorých Kremeľ „odporúča“, ako informovať o vojne, sa dostal aj opozičný portál Meduza. Všíma si, že niektoré štátne a prokremeľské portály sa už nimi začali riadiť.

„Špeciálnu operáciu“ na Ukrajine podľa nich vyprovokoval Západ, ktorý chce už storočia Rusko oslabiť, odzbrojiť a napokon kompletne zničiť. Zatiaľ čo v 19. storočí to bol Napoleon a pred osemdesiatimi rokmi nacistická Tretia ríša, dnes vraj má podobné ambície NATO.

To, že je kremeľská propaganda plná lží a manipulácií, neprekvapuje. Uniknuté dokumenty však môžu pomôcť pochopiť, aký typ informácií sa dostáva k bežným ľuďom v Rusku.

Súcit a tolerancia sú vraj kľúčové hodnoty

Mnohé z tvrdení, ktoré chce šíriť ruská prezidentská kancelária, nie sú nové. V dvoch manuáloch, ku ktorým sa dostal kritický portál Meduza, sa však objavuje aj niekoľko nových naratívov.

Kremeľ venuje veľkú pozornosť prirovnávaniu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie