Denník N

Poslankyňa Marcinková: Či ma volal Dzurinda do strany? Môže to byť pravda (+video)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Je načase, aby premiér Heger buchol po stole. „Možno je už aj neskoro, aby naozaj ukázal, že je premiérom, a nie je len v područí Igora Matoviča,“ hovorí koaličná poslankyňa Vladimíra Marcinková z klubu SaS.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vladimíra Marcinková v rozhovore hovorí, či budú podľa nej predčasné voľby,

  • či bude opäť kandidovať a na akej kandidátke,
  • o tom, či je v poriadku, ak SaS preberá poslancov koaličným partnerom,
  • ale aj o tom, či ministerstvo zdravotníctva zľahčuje problémy v pôrodníctve,
  • a či plánuje politickú budúcnosť s Luciou Ďuriš Nicholsonovou.

Je mesiac pred vypršaním ultimáta, ktoré dala SaS koaličným partnerom. Už sa pripravujete na predčasné voľby?

Dali sme ultimátum, aby Igor Matovič odišiel z vlády. Pre mňa to automaticky neznamená predčasné voľby. OĽaNO sa to často snaží posúvať do roviny, že je to osobný spor medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom. Nie som človek, ktorý absolútne kopíruje názory Richarda Sulíka, sú aj veci, v ktorých sa nezhodneme, ale v tomto máme zhodu. Pokiaľ ide o politické správanie Igora Matoviča, tiež mám toho dosť. Absolútne súhlasím s požiadavkou, aby už nezastával funkciu ministra financií.

Ak by ste si mali tipnúť, budú predčasné voľby?

Nie, nenazbiera sa 90 poslancov, ktorí by to odsúhlasili. Ak nebudú chcieť splniť požiadavku strany SaS, skôr si vyberú cestu menšinovej vlády.

Ak by ju splnili, dokázali by ste ešte vôbec fungovať ako štvorkoalícia?

Štvorkoalícia dokáže fungovať, ak sa budú dodržiavať dohody. Neprišli sme tam ako priatelia, sú tam ľudia, ktorí majú rôzne hodnotové nastavenia a priority. Jediné, čo nás môže spájať, je fungujúca koaličná zmluva, ktorá bude obsahovať pravidlá fungovania a my ich budeme rešpektovať. Žiadnu inú cestu nevidím. Doteraz sa to nedialo, a preto SaS a všetci, ktorí s ňou spolupracujeme, podporili vypovedanie koaličnej zmluvy.

Video: Poslankyňa Marcinková: Či ma volal Dzurinda do strany? Môže to byť pravda
(Autorky: Eva Štefanková, Veronika Folentová) 

Eduard Heger aj OĽaNO stoja za Igorom Matovičom. Nebolo prehnané žiadať od OĽaNO takúto obetu?

Nevnímam to ako obetu, ale ako relevantnú a opodstatnenú podmienku, aby sme mohli ďalej politicky fungovať. Pre mňa bolo absolútne červenou čiarou, že ako minister financií v balíčku, ktorý inicioval, legitimizoval požiadavky Beluského a strany ĽSNS. Komunikovali s nimi a zapracovali ich pripomienky. Chcela by som, aby sa v čase, keď vidíme kolabujúce zdravotníctvo, zvyšné peniaze v rozpočte vynakladali efektívne. A nie, aby sa uprednostňovali diskutabilné voľnočasové poukazy. Aby sme sa nehrali, že môžeme vkladať peniaze do sekundárnych aktivít, keď kolabujú základné funkcie štátu a nie sme schopní zachovávať práva ľudí, ktoré im garantuje zákon. Neviem si predstaviť, že Igor Matovič vie obhájiť svoje pokračovanie vo funkcii ministra financií.

A dokáže obhájiť fungovanie koalícia, ktorá dva mesiace rieši samu seba miesto toho, aby riešila napríklad aj kolabujúce zdravotníctvo? Nie sú dohodnuté platy zdravotníkov, seniori alebo rodiny bez detí nedostali žiadnu pomoc pri vysokej inflácii.

Jediná cesta, ako sa dostať k problémom reálnych ľudí, je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Interrupcie

Pôrody

Rozhovory

SaS

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Zdravotníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie