Denník N

Sú mladí, šikovní, pomáhajú iným a zhodujú sa, že na vysokú pôjdu do zahraničia

Víťazi LEAF Award pre „makovice“ s prezidentom Andrejom Kiskom a porotou. Foto – Daniel Dluhý, LEAF
Víťazi LEAF Award pre „makovice“ s prezidentom Andrejom Kiskom a porotou. Foto – Daniel Dluhý, LEAF

Nezisková organizácia LEAF cez víkend prvýkrát ocenila inšpiratívnych mladých ľudí. Záštitu nad cenami pre „makovice“ prevzal prezident Andrej Kiska.

Pomáha chorým deťom, aby bol ich pobyt v nemocnici o trochu znesiteľnejší

GeregovaDominika Gregová má 15 rokov, je z Banskej Bystrice a má rada umenie. Súťažne tancuje, maľuje a vyrába náušnice či náramky. Keď mali robiť ročníkový projekt, povedala si, že to, čo ju baví, spojí s niečím, čo bude mať aj väčší zmysel.

Založila si stránku, kde začala predávať svoje výrobky – bižutériu, náušnice a obrazy. „Neskôr ma ľudia inšpirovali, že by som tým mohla pomáhať a nenechať si peniaze pre seba, ale dávať ich tým, čo ich viac potrebujú,“ hovorí o začiatkoch projektu.

„Chcela som urobiť niečo výnimočné,“ dodáva. Bola v siedmom ročníku a spolužiačka ju zobrala na detskú onkológiu v Banskej Bystrici. Vtedy sa rozhodla, že peniaze, ktoré z predaja získa, bude posielať tam.

Stránka funguje už tretí rok a Dominika z nej poslala chorým deťom už stovky eur (prvý rok 600 eur, druhý 900) a raz až dvakrát za rok za nimi aj zájde, aby sa zahrali. Peniaze používajú na dielne či hračky, aby deti na onkológii čas v nemocnici trávili trochu krajšie.

V projekte už dnes nie je sama – gymnazistka chodí po školách a presviedča študentov, aby sa pridali. Zapojiť sa podarilo už okolo sto detí, základná škola v Galante urobila zbierku. Niektoré deti sú aktívnejšie a pomáhajú aj s prípravou tvorivých dielní alebo s Dominikou chodia na oddelenie.

Na začiatku mnohí spolužiaci nechápali, prečo sa chce odlišovať. Keď sa projekt rozbehol, niektorí dospelí sa zasa začali pýtať, či sa na ňom Dominika nechce priživiť. „To ma mrzelo ešte viac. Ale závisť tu vždy bude a treba to tak asi brať,“ hovorí. Dnes už je to podľa nej v poriadku a cíti podporu.

Svoj voľný čas delí na tréningy tanca, projekt a školu. Rodičom záleží na dobrých známkach, tak sa musí snažiť. Je prváčka na gymnáziu a priznáva, že prechod zo základnej školy bol ťažký, ale už sa naučila, ako si rozdeliť čas medzi aktivity, a známky má dobré. Najradšej má dejepis, literatúru či umenie a kultúru, najmenej fyziku a matematiku. „Chcem si stanoviť do života hodnoty. Myslím si, že teraz sa mi viac oplatí venovať projektu, ako keby som mala chodiť von. Ale niekedy je to, pravdupovediac, ťažké,“ hovorí Dominika.

A kam by chcela ísť na vysokú školu?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie