Sibír je na papieri ruská, jej bohatstvo však už patrí Číne, hovorí politický geograf Romancov

Ľudia v Kremli majú mentalitu z 19. storočia, myslí si český politický geograf Michael Romancov. Za ruské územie považujú skoro všetko, čo kedysi ovládalo ich impérium. Rozpad Sovietskeho zväzu vnímajú tak, že ich krajina sa zrazu vrátila o tristo rokov späť: ocitla sa v hraniciach, v ktorých bola za Petra Veľkého.
„Rozpad impéria mnohých ľudí v Rusku dodnes trápi, Vladimir Putin je jedným z nich. V ich predstave je Rusko predurčené na to, aby stále rástlo,“ hovorí Romancov, ktorý pôsobí na Fakulte sociálnych vied Karlovej univerzity a zároveň je externý spolupracovník českého Deníka N.
Prečo Putin 24. februára zaútočil na Ukrajinu?
Nemáme k dispozícii archívne materiály, ktoré by nám umožnili spätne rekapitulovať rozhodovací proces v okruhu okolo Vladimira Putina, takže môžeme len špekulovať. Ponúknem svoju úvahu, ktorú opieram o svoje znalosti Ruska a Putina, ktorého sledujem 23 rokov. Krátka odpoveď znie, že Vladimir Putin podľahol tomu, ako si on a ľudia v jeho okolí predstavujú svet a fungovanie štátov v ňom.
Ako si tento svet predstavujú?
V medzinárodných vzťahoch máte tri možné cesty, akými sa môžete vydať. Prvou cestou je spolupráca, druhou cestou je konkurencia alebo súťaživosť a treťou cestou je konfrontácia. Vladimir Putin sa rozhodol v istom momente, a ten moment prišiel už niekoľko rokov pred súčasnou inváziou, že spoluprácu nepotrebuje, konkurencia ho neuspokojuje, takže pôjde do konfrontácie.
V ktorom momente sa Putin rozhodol ísť do konfrontácie?
S určitosťou vieme povedať iba to, že tento moment nastal