Denník N

Pápež: Dobrí veriaci sa nemusia množiť ako králici

Pápeža vítal v nedeľu v Manile rekordný dav. FOTO -TASR/AP
Pápeža vítal v nedeľu v Manile rekordný dav. FOTO -TASR/AP

František na palube lietadla povedal novinárom, že sú isté dovolené spôsoby, ako regulovať počet detí. Odmietol však umelú kontrolu počatia.

Bola to jedna z tém jeho návštevy Filipín, tretej najľudnatejšej katolíckej krajiny. Vláda tam len nedávno uľahčila prístup k antikoncepcii, aby dostala pod kontrolu vysoký rast populácie v tejto 100-miliónovej ázijskej krajine. Katolícka cirkev, ku ktorej sa hlási 80 percent obyvateľov, s tým ostro nesúhlasí.

Pápež František sa aj pred novinármi na palube lietadla z Manily zastal cirkevného názoru, ktorý odmieta umelú kontrolu počatia. Podľa denníka Guardian je to jeho doteraz najsilnejšia obrana encykliky Humanae Vitae z roku 1968, ktorá zakazuje antikoncepciu.

Zodpovedné rodičovstvo

Pápež však tiež povedal, že aj katolíci by mali kontrolovať počet svojich detí.
„Niektorí ľudia si myslia, že – odpusťte výraz – ak chcete byť dobrí katolíci, musíte sa množiť ako králiky. Nie. Rodičovstvo je o zodpovednosti,“ povedal podľa britskej BBC novinárom počas hodinovej tlačovej konferencie na palube lietadla.

Dodal, že je mnoho metód, ako „legálne“ regulovať počatie. Podľa Guardianu cirkev povoľuje napríklad vyhýbanie sa sexuálnemu styku v čase ovulácie manželky.

František spomínal jeden prípad, s ktorým sa stretol na Filipínach. Istá žena porodila už sedem detí cisárskym rezom a očakávala ôsme dieťa.

„Toto je nezodpovednosť. Pokúša Boha. Chce tu po sebe nechať sedem sirôt?“ povedal podľa portálu National Catholic Reporter.

Ideologická kolonizácia

Pápež František sa zastal odmietania umelej antikoncepcie aj počas nedeľnej omše v Manile. Zúčastnilo sa na nej šesť miliónov ľudí, čím sa stala najpočetnejším stretnutím pápeža s veriacimi v dejinách cirkvi.

„Rodina príliš často potrebuje ochranu pred zákernými útokmi a programami, ktoré idú proti všetkému, čomu veríme a čo je nám sväté. Musíme vidieť každé dieťa ako dar, vítať ho, starať sa oň a chrániť ho,“ povedal podľa amerického magazínu Time.

Na palube lietadla tiež pápež podľa Reuters nepriamo kritizoval západné štáty a medzinárodné organizácie, ktoré sa podľa neho snažia zmeniť spôsob života ľudí v chudobných krajinách.

„Toto je ideologická kolonizácia. Kolonizujú ľudí s myšlienkami, ktoré sa snažia zmeniť mentality a štruktúry,“ povedal podľa Reuters. Porovnal to s nacistickou a fašistickou propagandou z 20. storočia.

Svet

Teraz najčítanejšie