Denník N

Vývoj bojov (165. deň): Na bojisku sa prekvapujúco objavili trosky americkej protiradarovej strely, ruské radary miznú rýchlejšie

V piatok Rusi zničili vojenskú administratívnu budovu v Mykolajive. Foto - AP
V piatok Rusi zničili vojenskú administratívnu budovu v Mykolajive. Foto – AP

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Keby Ukrajinci bojovali, ako od nich žiada Amnesty International, mohli by sa rovno vzdať.
  • Raketa AGM-88 – doteraz sme nevedeli, že je na Ukrajine. Ruské radary to už asi vedia.
  • HIMARS znova úradoval.
  • Rusi takmer pred mesiacom tvrdili, že Ukrajinci utekajú zo Siverska. Dnes je Siversk stále ukrajinský.
  • Mapy dňa – kde a ako momentálne horí Ukrajina.
  • Videá dňa – ruské delostrelectvo likviduje ukrajinskú pozíciu; útok na ruských dôstojníkov v rýchlo idúcom aute; návšteva u amerických komunistov – bizarný skanzen hlúposti.
  • Zapnite si odber seriálu o vývoji bojov na Ukrajine jedným klikom.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za nedeľu 7. augusta. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Keby Ukrajinci bojovali, ako od nich žiada Amnesty International, mohli by sa rovno vzdať. Ruská diplomatická misia v Ženeve už v oficiálnej komunikácii využíva správu Amnesty International na šírenie ruskej propagandy.

Ľudskoprávna organizácia minulý týždeň zverejnila správu, v ktorej na základe očitých svedectiev tvrdila, že ukrajinská armáda v dvoch desiatkach prípadov využila na umiestnenie jednotiek školy, v piatich prípadoch zdravotnícke zariadenia. V prípade zdravotníckych zariadení by išlo o porušenie humanitárnych pravidiel, použitiu prázdnych škôl (na Ukrajine sa od začiatku vojny v školách neučí) však nič nebráni a na internete sa dajú nájsť staršie videá z oboch strán, podľa ktorých ide o bežnú prax.

Amnesty International čelí zdrvujúcej kritike, že poslúžila Putinovi ako užitočný idiot. V najlepšom prípade je jej správa o priebehu bojov ukážkou, ako to dopadne, keď sa niekto pokúsi uplatniť laboratórne podmienky dokonalého sveta vo vojne.

Problém správy Amnesty spočíva v úplnom ignorovaní faktu, že vo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie