Denník N

Sociológ Slosiarik: Pád vlády by mohol byť pre koaličné strany samovraždou, potenciál Smeru je nad 25 percentami (+ video)

Martin Slosiarik. Foto N - Tomáš Benedikovič
Martin Slosiarik. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak sa referendum nespojí s významnejšími voľbami, účasť na ňom odhadujem pod 40 percentami, vraví šéf Focusu Martin Slosiarik.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Martin Slosiarik je sociológ a riaditeľ prieskumnej agentúry Focus. V rozhovore hovorí:

  • aký výsledok by Smer mohol dosiahnuť, ak by prepadol Hlas;
  • akí voliči zostali hnutiu OĽaNO;
  • ktorá strana má najprelietavejších priaznivcov;
  • prečo krajne pravicová Republika výraznejšie nerastie
  • a komu by brala voličov Dzurindova nová strana.

Stretli sme sa uprostred leta, ale aj vládnej krízy. Premiér Eduard Heger pred časom povedal, že krízu spustili prieskumy popularity politikov, v ktorých Igor Matovič skončil ako najnepopulárnejší politický líder. Čo ste si pomysleli, keď ste počuli tento výrok?

Pripadalo mi to dosť čudné. Miera dôvery k Igorovi Matovičovi je na nízkej úrovni minimálne rok, ak nie viac, takže toto asi nebude hlavný spúšťač vládnej krízy. Beriem to tak, že politici hľadajú argumenty, ktorými by vysvetlili nejaký jav, toto prišlo do rany a zapadlo do nejakej logickej štruktúry.

Ale napadlo mi, či sa Richardovi Sulíkovi nejde proti Matovičovi ľahšie s vedomím, že mu nedôveruje deväť z desiatich obyvateľov Slovenska.

To je iná vec ako to, že sa výskum verejnej mienky použije ako argument či vysvetlenie vládnej krízy.

Ste človekom, ktorý trochu vidí do zákulisia, poznáte čísla a prieskumy, ktoré si strany zadávajú. Stane sa vám, že občas sledujete nejaký politický ťah, o ktorom viete, že si ho strana predtým „namerala“ alebo že vychádza z prieskumov?

Určite áno. Prieskumy merajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

OĽaNO

Prieskumy preferencií

Rozhovory

SaS

Sme rodina

Smer

Strana Republika

V redakcii

Slovensko

Teraz najčítanejšie