Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Ruská ropa prestala tiecť na Slovensko

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

1. Pre Ukrajinu sú dnes dôležitejší priatelia než peniaze za tranzit ropy.

Uľahčite si život jedinečnou aplikáciou. Stačí aplikovať ČSOB SmartBanking. Jedinečná banková aplikácia s lístkami na vlak a MHD, parkovaním, spravodajstvom a e-bločkami.


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Pre Ukrajinu sú dnes dôležitejší priatelia než peniaze za tranzit ropy

V tejto chvíli nie je isté, či ide o krátku epizódu alebo trvalý stav, ale ropovodom Družba k nám prestala tiecť 4. augusta ruská ropa. Týka sa to jeho južnej vetvy, ktorá zásobuje okrem Slovenska aj Česko a Maďarsko.

Ak by šlo o dlhodobú záležitosť, výnimka na embargo ruskej ropy, ktorú v Bruseli vyrokovali Eduard Heger a Richard Sulík, by sa stala bezvýznamnou, pretože by k nám žiadna neprúdila. Takýto scenár je však menej pravdepodobný. Reálnejšie je, že Ukrajinci riskujú krátkodobú stratu dôvery u spojencov, aby nestratili pozície v naťahovaní sa s ruským exportérom, ale onedlho sa dodávky obnovia. Dovtedy má Slovensko zo zákona pohodlnú rezervu ropy v zásobníkoch.

Napriek tomu treba brať do úvahy aj čierny scenár, pretože jeho naplnenie by pre Slovensko a zvlášť Slovnaft znamenalo problém.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ceny energií

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie