Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Slovensko smeruje k menšinovej vláde, ale aspoň už tečie ropa

Fosílny biznis je jednou z hlavných príčin klimatickej krízy. Foto - TASR
Fosílny biznis je jednou z hlavných príčin klimatickej krízy. Foto – TASR

1. Ropa už zase tečie. 2. Naď počíta s menšinovou vládou.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vyberte si z ponuky vozidiel v predajniach AUTOPOLIS Panónska, Bory alebo Račianska alebo kliknite na www.autopolis.sk


Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Ropa už zase tečie

Situácia so zastavenou ropou sa vyriešila skôr, než stihol zdražieť benzín. Ale nie tak skoro, aby Robert Fico nevyužil príležitosť kopnúť si do Ukrajiny a nadbiehať Putinovi.

Podľa vysvetlenia, ktoré šírilo aj slovenské ministerstvo hospodárstva, spôsobila celý problém chyba. Ukrajina zastavila tranzit ropy preto, že nedostala platbu od ruskej Transnefti, a platbu zastavila európska banka, pretože ju považovala za porušenie európskych sankcií voči Rusku.

Zatiaľ nie je úplne jasné, či si banka ozaj len nesprávne vysvetlila pôsobnosť sankcií alebo či postupovala korektne a svoj postup zopakuje aj nabudúce. Isté je, že keď sa ponúkli maďarský MOL a jeho slovenská dcéra Slovnaft, že zaplatia za tranzit namiesto Rosnefti, tak sa toky rozbehli – peňazí aj ropy. To bol dôkaz, že s ponúkaným riešením súhlasili obe strany, ruská aj ukrajinská. Necelých 10 miliónov eur má Rosnefť vrátiť Slovnaftu a MOL-u pri najbližšej platbe za ropu.

Úplne inú verziu ropnej kauzy šíril Robert Fico. Podľa neho si Ukrajina

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie