Denník N

Newsfilter: Slovensko smeruje k menšinovej vláde, ale aspoň už tečie ropa

Fosílny biznis je jednou z hlavných príčin klimatickej krízy. Foto - TASR
Fosílny biznis je jednou z hlavných príčin klimatickej krízy. Foto – TASR

1. Ropa už zase tečie. 2. Naď počíta s menšinovou vládou.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Gemerka zo slovenského krasuMinerálna voda Gemerka, s obsahom horčíka a vápnika, priaznivo pôsobí na psychické aj fyzické zdravie.


Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Ropa už zase tečie

Situácia so zastavenou ropou sa vyriešila skôr, než stihol zdražieť benzín. Ale nie tak skoro, aby Robert Fico nevyužil príležitosť kopnúť si do Ukrajiny a nadbiehať Putinovi.

Podľa vysvetlenia, ktoré šírilo aj slovenské ministerstvo hospodárstva, spôsobila celý problém chyba. Ukrajina zastavila tranzit ropy preto, že nedostala platbu od ruskej Transnefti, a platbu zastavila európska banka, pretože ju považovala za porušenie európskych sankcií voči Rusku.

Zatiaľ nie je úplne jasné, či si banka ozaj len nesprávne vysvetlila pôsobnosť sankcií alebo či postupovala korektne a svoj postup zopakuje aj nabudúce. Isté je, že keď sa ponúkli maďarský MOL a jeho slovenská dcéra Slovnaft, že zaplatia za tranzit namiesto Rosnefti, tak sa toky rozbehli – peňazí aj ropy. To bol dôkaz, že s ponúkaným riešením súhlasili obe strany, ruská aj ukrajinská. Necelých 10 miliónov eur má Rosnefť vrátiť Slovnaftu a MOL-u pri najbližšej platbe za ropu.

Úplne inú verziu ropnej kauzy šíril Robert Fico. Podľa neho si Ukrajina

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Komentáre

Teraz najčítanejšie