Denník N

Ako vyzerá život v najstaršej britskej chlapčenskej internátnej škole: Sme trochu ako v Harrym Potterovi

Riaditeľ elitnej britskej chlapčenskej internátnej školy Winchester College Ralph Douglas Townsend. Foto - LEAF Daniel Dluhý
Riaditeľ elitnej britskej chlapčenskej internátnej školy Winchester College Ralph Douglas Townsend. Foto – LEAF Daniel Dluhý

Ako sa dá dostať na britskú internátnu školu? A prečo neprijíma aj dievčatá? Hovorili sme o tom s Ralphom Townsendom, riaditeľom Winchester College, ktorá je jednou z najstarších škôl vo Veľkej Británii aj na svete.

Keď som v práci povedala, že idem robiť rozhovor so šéfom britskej internátnej chlapčenskej školy, pripomenulo im to Harryho Pottera. Vyzerá to tak u vás?

Bolo by super, keby sme mali toľko mágie ako v Harrym Potterovi. Chápem, že to tak ľudia vnímajú, lebo ide o internátnu školu, a aj preto, že naše budovy sú staré. Naša škola tu je od 14. storočia, je to najstaršia fungujúca škola vo Veľkej Británii a patrí medzi najstaršie aj na svete. V priebehu storočí sa rozširovala a niektoré budovy sme pristavovali. Posledná prístavba je zo 60. rokov 20. storočia. Čiže stále môžeme hovoriť, že je to stará škola. V tejto chvíli meníme stajňu zo 14. storočia na múzeá. Takže sme trošku ako v Harrym Potterovi.

Ostalo niečo okrem budov zachované vo vašom vzdelávaní zo 14. storočia?

Škola vznikla v 14. storočí s jasným cieľom – vychovávať mladých mužov k občianskej službe v našej krajine. Krajina prežívala krízu spojenú s veľkým morom, ktorý koncom 14. storočia zabil veľkú časť obyvateľstva. S tým súvisela potreba vychovať mladých ľudí, ktorí budú pôsobiť v štátnej službe. Preto založili našu školu. Museli čítať latinsky a francúzsky, čo boli úradné jazyky. Potreba vychovávať mladých ľudí, ktorí budú lídrami v štátnej službe alebo na univerzitách, pretrváva. Povedané moderným jazykom – dôraz viac kladieme na odovzdávanie zručností analyzovať ako na podnikavosť.

Znak školy.
Znak školy

Koľko u vás stojí školné? 

Je veľmi drahé, 34-tisíc libier (vyše 48-tisíc eur) ročne.

Koľko študentov dostáva štipendium? 

Na škole máme 700 študentov a 125 z nich dostáva štipendium, ročne na to dávame tri milióny libier (4,2 milióna eur).

Neodrádza vysoké školné šikovných chlapcov, ktorí si to nemôžu dovoliť? 

Je to problém. Vždy sa snažíme nahromadiť rezervu, z ktorej by sme mohli platiť štipendiá pre študentov, ktorí si to nemôžu dovoliť. Pred 20 rokmi si mohol školné pre svoje dieťa dovoliť zaplatiť priemerne zarábajúci učiteľ na univerzite. Ale v posledných dvadsiatich rokoch sa situácia veľmi zmenila, najmä preto, že náklady na poskytovanie takéhoto vzdelávania vzrástli. Či už pre zdravotný systém, alebo bezpečnostné opatrenia, kvôli ktorým sme museli prispôsobovať budovy.

A je teda o štúdium záujem?

Na každé jedno miesto máme päť uchádzačov a školné sa určuje podľa sociálno-ekonomických možností rodiny. Rodina dá doklad o svojom majetku a príjme a podľa toho sa vypočíta, koľko by mohli zaplatiť na školné.

Riaditeľ elitnej britskej chlapčenskej internátnej školy Winchester College Ralph Douglas Townsend. Foto - LEAF Daniel Dluhý
Riaditeľ elitnej britskej chlapčenskej internátnej školy Winchester College Ralph Douglas Townsend. Foto – LEAF Daniel Dluhý

Takže rôzni študenti majú rôzne školné?

Áno, podľa schopností rodičov zaplatiť.

Máte aj študentov zo zahraničia? 

Britské internátne vzdelávanie je všeobecne globálne, takže každá škola nášho typu má medzinárodných študentov. U nás je to 12 percent.

Študuje u vás niekto zo Slovenska? 

Máme chlapca zo Slovenska, učím ho. Je veľmi inteligentný a živý. Zhruba polovica z medzinárodných študentov, ide o 35 chlapcov, je z Hongkongu. A zvyšok tvorí vždy len pár študentov z takmer každej krajiny sveta.

Neobávate sa, že medzinárodnosť môže narušiť atmosféru tradičnej britskej školy?

Je dobré mať to na pamäti. Dvanásť percent je menej ako vo väčšine škôl, kde ten vplyv môže byť väčší. Je dobré mať v škole element tradičného britského vzdelávania, ale zároveň aj moderného. Lebo vzdelávame chlapcov do súčasného sveta a dnešný svet je aj o vzťahoch medzi rôznymi krajinami. Dôležité pre nás je, aby študenti aj rodičia chápali, že hodnoty, ku ktorým mladých vedieme, sú dôležité aj pre nich. A patrí medzi ne aj život v medzinárodnej komunite. Rodičia z Hongkongu túto hodnotu uznávajú, študuje u nás už tretia generácia týchto študentov.

Winchester College

  • Súkromná internátna škola pre chlapcov.
  • Je to najdlhšie bez prerušenia fungujúca škola v Anglicku.
  • Chlapci tu študujú od 13 do 18 rokov.
  • Podľa každoročného Sprievodcu dobrých škôl (Good Schools Guide) má škola pravdepodobne najlepšiu tradíciu vzdelanosti zo všetkých škôl vo Veľkej Británii. A poskytuje „akademicky a spoločensky privilegované detstvo, ktoré si absolventi vážia celý život“.
  • Kultúrny časopis Tatler jej udelil v roku 2010 cenu „Škola roka“.
  • Škola bola založená v roku 1382 winchesterským biskupom Williamom Wykehamom.
  • Prvých 70 chudobných učencov sa začalo v škole učiť v roku 1394.
  • Škola má 11 internátov a každý študent patrí k určitému internátu, ktorý potom aj reprezentuje v súťažiach.

Zdroj: Wikipédia

Ako vyzerá prijímacie konanie?

Je unikátne. Keď majú chlapci desať rokov, rodičia ich registrujú ako potenciálnych študentov. Keď má jedenásť, príde na pohovor, ten trvá asi dve hodiny a vedie ho House master (osoba, ktorá dohliada na život chlapcov na škole). Máme ich dnes desať. Rozhovor vedú len oni dvaja. Majú aj krátke testy z angličtiny, matematiky a verbálnych zručností. Každý House master sa stretne s 30 chlapcami a vyberie dvanástich. Dôležité je pozrieť sa na zrelosť a pripravenosť chlapcov zvládnuť túto školu. Vyberá preto človeka do tímu, pretože je dôležité, aby boli chlapci v škole šťastní. A potom sa pozeráme na motivácie, aktivity a osobnosť. Do školy chlapci nastúpia až dva roky po tomto rozhovore. Tesne predtým, než majú 13 rokov, prichádzajú ešte na skúšky. Nestáva sa, že by ich niekto neurobil. Väčšinou preto, lebo už v jedenástich rokoch vidíme, či má ten mladý človek potenciál študovať na našej škole.

Za čo vyhadzujete študentov? 

Stáva sa to. Sú tri dôvody, keď okamžite musia opustiť školu – prvým sú drogy, druhým je sex a tretím je šikana. V priemere každý rok vyhodíme troch až štyroch chlapcov. Najčastejší dôvod  je šikana a najmenej častý je sex.

Čo považujete za šikanu? Je to bitka alebo skôr nejaké prijímacie rituály v kluboch? 

Nemáme na škole takéto zvyky. Naši chlapci sú inteligentní a ich najväčšia zbraň je jazyk. Niekedy je to aj fyzická šikana, ale častejšie to je neustály psychický nátlak. Moja najdôležitejšia úloha v škole je, aby boli chlapci v bezpečí. Keď to niekto narúša a ohrozuje bezpečnosť, tak sa s ním rozlúčime.

Ako riešite sexuálne napätie na škole?

Pravidlá sú veľmi jasné. Nemôžete si doviesť dievča na internáty. Ak by sme to povolili, zmenilo by to celú atmosféru internátu. A vytvorilo by sa nezdravé napätie aj pre ostatných chlapcov.

Môžu ženy učiť na škole?

Áno. Asi tretina sú učiteľky.

Riaditeľ elitnej britskej chlapčenskej internátnej školy Winchester College Ralph Douglas Townsend. Foto - LEAF Daniel Dluhý
Riaditeľ elitnej britskej chlapčenskej internátnej školy Winchester College Ralph Douglas Townsend. Foto – LEAF Daniel Dluhý

Aký je na internátoch režim? Majú chlapci večierku?

Vyučovanie sa začína o 8:40. Trvá do 13. hodiny a potom od 16.00 do 18:10. Od 14. do 16. sa zapájajú do aktivít, či ide o šport, alebo hrajú v orchestri. Na konci dňa idú späť na internát, kde majú večeru, a potom od 19:30 do 21:15 sa pripravujú do školy. Niekedy pracujú aj dlhšie, čím sú starší, tým majú viac úloh. O 21:15 je stretnutie, kde musia byť všetci žiaci, aby sme sa presvedčili, že sú na internáte. Keď skončia prácu, môžu si pozrieť film alebo si vonku niečo zahrajú. A stále sú hladní, najmä večer, takže po stretnutí často prichádzajú autá s pizzami.

Majú večierku? 

Majú a závisí to od veku – mladší musia byť na izbe o 22:15 a najstarší o 23. hodine.

Čo si môžu študenti priniesť na izbu? Sú tam obmedzenia?

Nesmú si priniesť alkohol, cigarety a dievčatá. A, samozrejme, nemôžu mať zbrane. Ale môžu si na steny nalepiť obrázky, doniesť si kreslá. Môžu si prispôsobiť svoju izbu, aby sa cítili ako doma.

Aké majú najčastejšie mimoškolské aktivity? 

Chlapčenský zbor. Foto - Facebook - Winchester College Chapel Choir
Chlapčenský zbor. Foto – Facebook – Winchester College Chapel Choir

Na škole je veľa hudby, ale je to klasická hudba. Chlapci vedia všetko o populárnej hudbe, o tom ich nemusíme nič učiť. Takže sa venujeme klasickej hudbe a kvalita je veľmi vysoká. Nielen hra na nástrojoch, ale aj náš zbor. Myslím si, že naše hudobné vzdelávanie je jedna z najúžasnejších vecí, ktoré máme. No chlapci majú radi športy, najobľúbenejší  je futbal. Majú radi aj veslovanie, bedminton, tenis či squash. A môžu ísť aj do posilňovne. Chceme, aby boli fit, ale nenútime ich, aby športovali, je to ich voľba. Máme svoj Winchester turnaj, ktorý hráme v zime. A nik iný ho nehrá, čo znamená, že vždy vyhráme. V najväčšom zápase hrajú medzi sebou internáty, keď najlepší 15 hráči z jedného hrajú proti 15 z druhého. To je najväčší zápas sezóny. V lete je najobľúbenejší kriket, ale aj veslovanie a tenis.

V čom je výhoda chlapčenskej školy? Nie je to už prežitok?

Mnohí hovoria, že je. A je pravda, že v súčasnosti už takáto škola nie je bežná. Dnes je v Británii už len päť internátnych chlapčenských škôl. Ale je mnoho denných škôl, ktoré sú len dievčenské alebo len chlapčenské. Väčšina internátnych škôl v Británii vznikla v 19. storočí. Nie sú také staré. Vznikali, lebo to bolo potrebné, keďže sa rozširovalo Britské impérium. Ale teraz už potreba taká veľká nie je, preto sa trh internátnych škôl skôr zmenšuje, ako zväčšuje. Niektoré školy aj zatvorili alebo čisto chlapčenské školy začali prijímať dievčatá. To zasa spôsobilo, že zatvorili niektoré čisto dievčenské školy.

Rozmýšľali ste nad tým, že by ste prijali dievčatá? 

Keď som pred desiatimi rokmi nastúpil do školy, mali sme vážnu debatu, či to urobíme. Ale dopyt je stále veľký a dokážeme školu naplniť dobrými chlapcami. A keď hovorím dobrými, tak tým myslím, že sú intelektuálne zdatní. Mnohým chlapcom sa páči, keď je škola chlapčenská. Prechádzajú pubertou pokojnejšie a bez komplikácií.

Ak by bol problém so záujmom, tak by ste dievčatá prijali? 

Určite. Radšej prijmem múdre dievčatá ako hlúpych chlapcov. Ale v tomto momente to nemusíme urobiť. Ponúkame niečo, čo je unikátne a jedinečné v našej krajine, ale aj na svete. Rodičia a deti tomu rozumejú a vyhľadávajú to.

Ak u nás niekto ide k riaditeľovi, často urobil problém. Ako je to u vás, tiež vidíte študentov, najmä ak niečo vyviedli? 

Nie, u nás to tak nie je. Lebo všetci, aj učitelia, bývame s nimi na internáte. Chodíme tam, kde sú aj oni, pozeráme, ako hrajú futbal, majú koncert. Sme súčasťou ich aktivít. Je pravda, že sa ku mne do riaditeľne dostanú najvážnejšie prípady, ale tých je málo.

Riaditeľ elitnej britskej chlapčenskej internátnej školy Winchester College Ralph Douglas Townsend. Foto - LEAF Daniel Dluhý
Riaditeľ elitnej britskej chlapčenskej internátnej školy Winchester College Ralph Douglas Townsend. Foto – LEAF Daniel Dluhý

A ste v týchto situáciách skôr ten dobrý alebo ten zlý? 

Myslím si, že oboje. Otázka je, čo by povedali chlapci. Myslím, že by povedali, že som konzistentný, ale aj prístupný. V mojej škole je veľa humoru. Vzťah s chlapcami je priateľský, ale vedia, že ak prekročia hranicu, tak urobím, čo je potrebné.

Keď bývajú zamestnanci v areáli, nie je problém s tým, že je pre nich nepríjemné sa sťahovať? 

Majú vlastné domy, bývajú tu aj s rodinami. V každom dome, v ktorom bývajú chlapci, s nimi býva House master a zdravotník, ktorý sa o nich postará, keby bolo treba.

Ak chcú ísť chlapci mimo areálu, napríklad do kina, môžu? 

Sme za nich zodpovední a potrebujeme vedieť, kde sú. Počas dňa majú určený čas, keď môžu opustiť areál školy a môžu ísť do mesta Winchester. Ak si chce dať chlapec okolo štvrtej so svojím dievčaťom kávu v meste, tak môže, ale určite musí byť späť, keď sa má začať pripravovať do školy.

Takže priateľky môžu mať? 

Áno, v meste je aj dievčenská škola. A stretávajú sa s nimi, píšu si s nimi, sú to normálni chlapci. Ale takéto socializačné aktivity by mali prežívať mimo areálu školy.

Keď sa u nás povie elitná internátna škola, mnohí si predstavia namyslené, snobské deti. Je to tak? 

Nie je. Samozrejme, sú tu chlapci, ktorí sú z veľmi bohatých rodín, ale to neznamená, že sú snobskí a namyslení. Sú na tom intelektuálne veľmi dobre. Prešli aj procesom výberu, a preto sa k nám mnohí snobskí a namyslení nedostanú, pretože neprejdú výberovým konaním.

Aký je hlavný rozdiel medzi tým, čo študentom dáva vaša škola a bežná verejná škola?

Viac hodín počas dňa, lebo nemusia cestovať. Väčšia nezávislosť od rodičov a skúsenosť so žitím v komunite s rôznorodými ľuďmi.

Svet

Teraz najčítanejšie