Denník N

Vývoj bojov (168. deň): Z ruskej základne spravili Ukrajinci cintorín lietadiel, Rusi v zápchach utekajú z Krymu

Letecká základňa Saky po útoku, snímka zo stredy. Vidno na nej osem zničených lietadiel. Foto - TASR/AP
Letecká základňa Saky po útoku, snímka zo stredy. Vidno na nej osem zničených lietadiel. Foto – TASR/AP

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Satelitné snímky leteckej základne Saky po útoku ukazujú osem zničených lietadiel a tri veľké krátery.
  • Možno ešte väčším problémom pre Rusov môžu byť zabití alebo zranení piloti a zničená munícia či sklady paliva.
  • Ukrajinci hovoria, že aj Krym je cieľom oslobodenia okupovaného územia. 
  • Pláže na Kryme sú poloprázdne, z polostrova utekajú ruskí dovolenkári, ale aj niektorí ľudia, ktorí sem prišli žiť po anexii v roku 2014.
  • Ukrajinci útočili aj inde: zasiahli sklad neďaleko Krymu 160 kilometrov od frontu a špekuluje sa o útoku na bieloruské letisko, ktoré využívajú Rusi. 
  • Zasiahli aj most pri priehrade v Novej Kachovke, ktorý Rusi využívajú na prenos techniky na západný breh Dnipra. 
  • Zapnite si odber seriálu o vývoji bojov na Ukrajine jedným klikom.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za stredu 10. augusta. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

V stredu podvečer vyšli prvé satelitné snímky zničenej leteckej základne Saky pri Novofedorivke na Kryme. Ukazujú rozsah škôd po bezprecedentnom utorkovom útoku Ukrajincov. Snímky poskytla americká firma Planet Lab.

Leteckú základňu zachytili štyri hodiny pred útokom a následne v stredu pred piatou poobede, takže sa dá dobre porovnať, čo je zničené.

Podľa viacerých analytikov snímky ukazujú osem zničených lietadiel a viaceré budovy. Ide o päť bojových lietadiel Su-24 a tri bombardéry Su-30.

Na snímkach vidno aj ďalšie lietadlá, ktoré síce mohli útok prežiť, no je otázne, či sú stále schopné letu. Výbuchy boli silné, na predchádzajúcich videách bolo vidno zničené autá na parkovisku pri základni aj rozbité okná na bytovkách neďaleko letiska.

Ukrajinci hovoria o deviatich zničených lietadlách (na základni ich údajne bolo 26), Rusi odmietajú priznať čo i len jedno.

Na snímky sa bližšie pozrel Eliot Higgins. Investigatívny novinár z Bellingcatu sa venuje práve takýmto analýzam.

Podľa neho výbuchy lietadiel a munície viedli k požiaru na základni. Všíma si tri krátery podobnej veľkosti na miestach, ktoré mohli slúžiť na uskladnenie vecí. „Práve tieto miesta mohli byť cieľom útoku a zvyšok sa mohol zničiť, keď čokoľvek, čo tu bolo uskladnené, vybuchlo. Stojí za povšimnutie, že krátery majú podobný rozmer,“ napísal.

Tieto krátery sa podľa neho dajú vysvetliť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie