Dáta z dronov posúvajú armáde: Inváziu sme čakali, z cvičenia sme prešli rovno do akcie, vraví ich hovorca

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
K tohtoročným ukrajinským legendám sa už stihla zaradiť skupina IT odborníkov, hekerov a nadšencov bezpilotného lietania, ktorá nesie meno Aerorozvidka.
Jej drony, ktoré si sama navrhla a vyrába – lacnejšie a vo väčšom počte ako armáda –, sú údajne postrachom inváznych jednotiek, pretože sa pred nimi niet kam ukryť.
Ako to je naozaj, čo všetko Aerorozvidka robí a čo má za sebou? Využili sme príležitosť na rozhovor s jej hovorcom.
Volá sa Mychajlo (dohodli sme sa, že nezverejníme jeho celé meno) a má na starosti fundraising, komunikáciu s médiami a so zahraničnými partnermi. Predtým pracoval v IT biznise, členom Aerorozvidky je od roku 2020. Stretli sme sa počas jeho návštevy Česka.
Rovnako ako pri všetkom spravodajstve o vojne na Ukrajine, aj v tomto prípade sú možnosti nezávislého overenia informácií len obmedzené. Využili sme však všetky, ktoré sme mali.
V rozhovore sa okrem iného dočítate:
- ako sa pomocou dronov, štvorkoliek a Starlinku podarilo niekoľkým desiatkam hazardérov zastaviť prvý útok na Kyjiv;
- ako to funguje, keď mimovládna organizácia úzko spolupracuje s armádou;
- na čo sú dobré sovietske protitankové granáty z päťdesiatych rokov;
- čo majú v počítači ukrajinskí dôstojníci a ako im to pomáha pri bojových akciách.

Ako sa to všetko začalo?
V roku 2014 vznikla na Ukrajine neformálna komunita dobrovoľníkov z oblasti digitálnych technológií, ktorí chceli pomáhať pri obrane svojej vlasti. Zrodila sa v podstate z ducha Majdanu a bola bezprostrednou reakciou na okupáciu Krymu a ruskú podporu separatistov v Luhanskej a Doneckej oblasti.
Zakladateľom jednotky bol Volodymyr Kočetkov-Sukač, pôvodne investičný bankár, ktorý zahynul v akcii v 2015. Väčšina týchto dobrovoľníkov postupne prešla do ukrajinskej armády, kde tak vznikla veľmi inovatívna jednotka zameraná na moderné technológie. Mala dve časti, jednu zameranú na IT a druhú na bezpilotné lietadlá, teda drony. IT časť jednotky postupne vyvinula systém situačnej orientácie, dnes známy pod názvom Delta.
Jednotka bola v roku 2019 rozpustená vtedajším ministrom obrany, súviselo to s korupčným škandálom… Viete, to je postsovietske dedičstvo, ktoré ešte stále máme, generáli s veľkými bruchami… A IT časť prešla