Denník N

Starostovia sa zastali vyberania darov, prišiel aj Jurika z Marianky

Bývalý starosta Marianky Jurika. Foto N – Tomáš Benedikovič
Bývalý starosta Marianky Jurika. Foto N – Tomáš Benedikovič

Starostovia takmer všetkých mestských častí Bratislavy nepriamo podporili starostu Marianky obvineného z korupcie a tvrdili, že dary na obecné projekty vyberajú len vtedy, ak ich chce niekto dať dobrovoľne.

Všetky dary, ktoré vyberáme, sú dobrovoľné a ničím ich nepodmieňujeme. Starostovia takmer všetkých bratislavských mestských častí na tlačovej besede kritizovali Národnú kriminálnu agentúru a Úrad špeciálneho prokurátora za to, že vyšetrujú podozrenia z korupcie a „kriminalizujú“ starostov.

Úrad špeciálnej prokuratúry považuje vyjadrenia zástupcov mestských častí – vzhľadom na to, že vyšetrovanie sa ešte neukončilo – za neštandardné, ako aj za snahu zasahovať do prebiehajúceho vyšetrovania a ovplyvňovať ho. Polícia zatiaľ na starostov nereagovala.

Video: „Dobrovoľné“ dary spojili starostov z Bratislavy
autor: Tomáš Prištiak/.týždeň

Z korupcie je obvinený bývalý starosta Marianky Radovan Jurika, ktorý si vyhlásenia kolegov prišiel vypočuť osobne. Starostovia v tlačovej správe tiež citovali Jurikovho obhajcu Martina Ribára.

„Starostovia sa v prípadoch aktívneho získavania finančných zdrojov na rozvoj obcí formou darov alebo akýchkoľvek príspevkov od fyzických alebo právnických osôb pohybujú na veľmi tenkom ľade. Je to ľahko zneužiteľné a môže to postihnúť každého starostu,“ napísal Ribár.

Po zatknutí Juriku minulý týždeň prišla polícia aj na obecné úrady v Záhorskej Bystrici a Čunove. Starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa sa sťažoval na ich arogantné správanie, hrozbu rozkopnutia dverí alebo vyťahania za vlasy. Polícia si tiež podľa neho vypýtala súhlas prokurátora na raziu až dodatočne. Policajti vyhlásili, že konali v zmysle zákona.

Jozef Krúpa, starosta Záhorskej Bystrice. Foto N - Tomáš Benedikovič
Jozef Krúpa, starosta Záhorskej Bystrice. Foto N – Tomáš Benedikovič

KDH, Most aj Sieť

Krúpa na tlačovke povedal, že má všetky zmluvy s darmi zverejnené na webe. Mená darcov sú však začiernené.  A to napriek tomu, že ministerstvo vnútra zverejnilo oznam, že tieto mená majú byť verejné. „Je to podľa zákona,“ trval na svojom Krúpa.

Starostovia odmietli odpovedať na otázky, ako si vysvetľujú, že Jurika má v darovacích zmluvách úroky z omeškania alebo že sa súdi s obyvateľkou obce, ktorá dar odmietla zaplatiť. K Marianke sa žiadny z nich vyjadriť nevedel.

Po svojom si vysvetľujú aj výpovede darcov, ktorí hovoria, že dary Jurikovi museli dať: „Aj napriek tomu, že obyvateľ dal dar bez akýchkoľvek problémov, dnes môže byť jeho pohľad na vec úplne iný. Mohol sa medzičasom nahnevať na starostu,“ vyhlásili.

Vystúpil aj starosta Petržalky Vladimír Bajan. „Kriminalizovať takúto činnosť sa mi zdá zvláštne. Viete si predstaviť, že by sme kriminalizovali rodičov, keď sa dohodnú, že chcú v materskej škole niečo vybudovať, a dajú dar?“

V Marianke starosta údajne pýtal dary za bezproblémové vydanie stavebného konania alebo kolaudačné rozhodnutie. „Dúfam, že vašu činnosť robíte úprimne a zo srdca, ja som sa v obci snažil,“ povedal Jurika po tlačovke Denníku N. „Niektorí obyvatelia ma už vinili aj za to, že im nejde Jojka,“ povedal starosta s tým, že ho to celé bolí pri srdci.

Starostovia. Foto N - Tomáš Benedikovič
Starostovia. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na tlačovej besede, kde sa starostovia sťažovali aj na nedostatok financií, boli aj starostovia z KDH, Mosta či zo Siete. „Sme presvedčení, že pre fungujúci právny štát je dôležité, aby všetci občania vrátane volených predstaviteľov samosprávy dodržiavali platné zákony. Ak niekto prekračuje vymedzené právomoci a požaduje niečo, čo nemá oporu v zákone, je to v rozpore s princípmi právneho štátu,“ reagoval Most-Híd na otázku, ako účasť ich starostov na takejto tlačovej besede vnímajú.

KDH vyhlásenie starostov nechce komentovať, vyjadrilo však vážne pochybnosti o nestrannosti orgánov polície pod opakovaným vedením Smeru a rovnako aj o práci prokurátorov.

Kurilovská: Je to korupcia

Rektorka policajnej akadémie a trestná právnička Lucia Kurilovská hovorí, že korupcia je každá nenáležitá výhoda alebo jej požadovanie. „Občania majú zo zákona nárok na stavebné povolenie, ak splnia podmienky. Takýto právny krok nemožno ničím podmieňovať,“ upozorňuje.

Starostka Čunova Gabriela Ferenčáková tvrdila, že starostovia takéto rozhodňutie ani nemôžu podmieňovať – ľudia sa vraj vždy môžu obrátiť na súd. Svedkovia, s ktorými hovoril Denník N, však hovoria, že  s rozostavaným domom alebo už takmer vybaveným úverom z banky sa súdiť nikomu nechce a radšej hneď zaplatili, aby mali pokoj.

„Toto nemôže byť spôsob financovania žiadnej inštitúcie, obce ani ničoho podobného,“ tvrdí Kurilovská. Ľudia, ktorí sa rozhodnú o takejto korupcii svedčiť, podľa nej nemusia byť trestne stíhaní, pretože trestný poriadok pozná veľa možností, ako spolupracujúce osoby ochrániť. Trestné oznámenie na darcov už avizoval Jurikov zástupca v obci Marcel Porges.

Jurika v pondelok priznal, že s Porgesom komunikuje. Odmieta však, že by Porges oznámenie o postihovaní darcov, ktoré odoslal Mariančanom hromadným mailom, bol pripravoval po konzultácii s ním.

„Aby mi robil zle, hej? My by sme niečo také urobili pred rozhodovaním Najvyššieho súdu, aby niekto povedal, že ovplyvňujeme svedkov? Išli by sme proti sebe,“ hovorí Jurika.

Vo štvrtok o druhej popoludní Najvyšší súd na verejnom pojednávaní rozhodne o odvolaní prokurátora voči nevzatiu Juriku do väzby. Špecializovaný trestný súd minulý týždeň Juriku do väzby nevzal aj preto, že sa v deň rozhodovania vzdal funkcie starostu.

„Celá táto tlačová konferencia bola pomerne absurdná, už aj preto, že sa koná v hoteli, ktorý vlastní Vladimír Lexa,“ povedal o starostoch riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla. Práve v spolupráci s nadáciou na nedobrovoľné dary Denník N pred mesiacom upozornil.

Dary a korupcia v obciach

Slovensko

Teraz najčítanejšie