Denník N

Európa je v pasci Islamského štátu. Chce ju vtiahnuť do apokalyptickej vojny

Teroristi chcú Západ polarizovať a vyprovokovať európske vlády k protimoslimskej politike, ktorá im naženie nových bojovníkov. V mnohých krajinách sa politici správajú presne podľa ich predstáv.

Autorka je analytička terorizmu na Institute for the Study of War

Barack Obama minulý týždeň povedal, že Islamský štát je „skrotený“ v Iraku a Sýrii, ale jeho útoky v Paríži čoskoro dokázali, že pre Západ predstavuje väčšiu hrozbu než kedykoľvek predtým. Islamský štát má globálnu stratégiu na obranu svojho územia v Iraku a Sýrii, vychováva si spojencov v iných oblastiach, obývaných väčšinou moslimami, a uskutočňuje teroristické útoky inde vo svete.

Svoju brutalitu a vojenské metódy exportoval do Líbye, Egypta, Afganistanu a inde. Teraz využíva taktické schopnosti získané na bojiskách Blízkeho východu, aby vyprovokoval protimoslimské nálady, ktoré by mu získali viac prívržencov v západných spoločnostiach. Západ na túto hrozbu musí nájsť rýchlo odpoveď.

Stratégiou Islamského štátu je polarizovať Západ. Skupina dúfa, že opakované a ničivé útoky uskutočnené v jej mene vyprovokujú európske vlády k prehnanej reakcii proti nevinným moslimom, čím by si znepriatelili a zradikalizovali moslimské komunity naprieč kontinentom.

Zverstvá v Paríži sú len poslednými príkladmi tejto stupňujúcej sa kampane. Len od januára európski občania bojujúci na strane Islamského štátu poskytli podporu smrtiacim operáciám v Paríži, Kodani a Lyone, rovnako ako pri pokusoch o útoky v Londýne, Barcelone a neďaleko Bruselu. Bojovníci Islamského štátu sú pravdepodobne zodpovední za zničenie ruského lietadla na Sinajom.

Tieto útoky nie sú náhodné a ani nie sú primárne namierené na ovplyvnenie západnej politiky na Blízkom východe. Skôr sú súčasťou kampane na zmobilizovanie extrémistov, ktorí už v Európe sú, a na zverbovanie ďalších.

Teroristi sa s týmto plánom netaja. Ako Islamský štát vysvetlil po útoku na Charlie Hebdo, takéto útoky „prinútia križiakov, aby sami zničili šedú zónu… Moslimovia na Západe sa rýchlo ocitnú medzi dvoma možnosťami. Buď sa poddajú…, alebo (emigrujú) do Islamského štátu a tým uniknú pred perzekúciou križiackych vlád a občanov“.

Skupina kalkuluje, že malé skupiny útočníkov dokážu zásadne zmeniť pohľad európskej spoločnosti na svojich 44 miliónov moslimov a – v konečnom dôsledku – spôsob, akým sa vnímajú samotní európski moslimovia. Pomocou takýchto provokácií sa snaží vytvoriť podmienky na apokalyptickú vojnu so Západom.

Nanešťastie, časť Európy reaguje presne podľa predstáv Islamského štátu. V mnohých krajinách mocnejú krajne pravicové strany. Očakáva sa, že Národný front v zime ovládne miestne voľby v severenom Francúzsku. Jeho líderka Marine Le Penová v sobotu označila tých, „čo udržiavajú vzťahy s islamizmom… za nepriateľov Francúzska“. Dánska Ľudová strana vďaka nacionalizmu a antiislamizmu v júnových celoštátnych voľbách získala 21 percent hlasov. Vo Švédsku zas vytrvalo rastie podpora proticudzineckým Švédskym demokratom.

Parížske útoky celkom iste vyvolajú protimoslimské nálady. Islamský štát si ani nemusí historky o západnej nenávisti vymýšľať. Stačí mu jednoducho ukazovať fotky holandského politika Geerta Wildersa, ktorý nedávno vyhlásil „čím menej islamu, tým lepšie“. Podpaľači v Nemecku zapálili viacero zariadení pre žiadateľov o azyl, kým extrémisti vo Francúzsku útočili na miestnych moslimov. A pokračujúci prílev stoviek tisícov utečencov a migrantov z Blízkeho východu a Afriky vytvára pre kampaň Islamského štátu dokonalé prostredie.

Žiadna z protiislamských aktivít neospravedlňuje horory, ktoré Islamský štát pácha, ani žiadne z týchto zverstiev nezapríčinila. Aj keby Európa dokorán otvorila svoju náruč, Islamský štát by sem posielal bojovníkov a regrutoval miestnych. Lenže odpor proti moslimom, ktorí nemajú s ideológiou Islamského štátu nič spoločné, situáciu ešte zhoršuje. Európa sa musí vyhnúť tejto pasci, ktorú kladie Islamský štát.

No najnaliehavejšie je, aby Európa a Spojené štáty akceptovali fakt, že vleklé vojny na Blízkom východe sú jednoznačným nebezpečenstvom pre ich vlastnú bezpečnosť . Vojny v Sýrii a Iraku mobilizujú radikálov z celého sveta. Sú miestom, kde teroristi získavajú schopnosť viesť vojnu a priniesť ju na Západ. Naše sebauspokojovanie sa musí skončiť. Musíme sa tiež vyhnúť pokušeniu podporovať diktátorov, ako je Baššár Asad, v nádeji, že dokážu poraziť nepriateľa, ktorého vytvorili, a ukončiť konflikt, ktorý oni sami rozpútali.

Parížske útoky sa musia stať volaním po činoch, ktoré ukončia vojny, čo trhajú Blízky východ na kusy a zaplavujú svet zúfalými utečencami. Tí sú len dôkazom, že nemôžeme žiť doma v mieri, kým sú milióny ľudí vo vojne.

© Washington Post, 2015

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Útok v Paríži

Komentáre

Teraz najčítanejšie