Denník N

Čo vieme o teroristoch z Paríža (súhrn)

Archívna fotografia Abdelhamida Abaaouda. Foto – AP
Archívna fotografia Abdelhamida Abaaouda. Foto – AP

Francúzi podľa agentúry AP identifikovali strojcu útokov Abdelhamida Abaaouda. Neúspešne pátrajú po ďalšom možnom útočníkovi Salahovi Abdeslamovi.

Abdelhamid Abaaoud (27), narodený v Belgicku, je údajne hlavným organizátorom útoku. Momentálne sa nachádza v Sýrii. Spája sa aj s útokom na vlak Thalys v auguste. Žil v štvrti Molenbeek, kde žije veľa džihádistov.

Salah Abdeslam (26) sa narodil a žil v Belgicku, je Francúz, brat Brahima Abdeslama, pátra po ňom polícia. Informácie belgickej RTL, že ho už chytili, neskôr popreli.

Práve na jeho meno bol prenajatý Volkswagen Polo v Belgicku, ktorý použila skupina, ktorá vraždila  v Bataclane. Pár hodín po útokoch zastavili jeho a dvoch ďalších mužov na belgicko-francúzskych hraniciach, no nechali ich ísť, pretože neboli na žiadnom zozname podozrivých teroristov.

Mohammed Abdeslam, brat Brahima Abdeslama – údajne zatknutý v Belgicku.

Brahim Abdeslam (31), útočník, ktorý zomrel pri atentáte na koncertnú sálu Bataclan, spáchal samovraždu pri kaviarni Comptoir Voltaire. Práve on si prenajal vozidlo značky Seat, ktoré použila jedna skupina teroristov.

Omar Ismail Mostefai (29) pochádzal z oblasti pri Paríži, zabíjal a zomrel na koncerte v Bataclane. Identifikovali ho ako prvého.

Muž s pasom na meno Ahman al-Mohamed (25) z Idlibu v Sýrii spáchal samovražedný útok na futbalový štadión Stade de France. Nie je overené, či išlo o pravý pas, je však potvrdené, že tento muž prišiel do Európy v októbri cez Grécko. Odtlačky prstov útočníka a muža, ktorý ich odovzdal v Grécku, sa zhodujú.

Samy Amimour (28) pochádzal z oblasti pri Paríži, je jedným zo samovražedných útočníkov na koncerte v Bataclane. Francúzskym úradom bol známy už pred útokom. Jeho otec cestoval minulý rok v júni z Francúzska do Sýrie, aby syna presvedčil na návrat. Otec Mohamed Amimour (67) to povedal v decembri pre denník Le Monde.

Samyho nedokázal presvedčiť. „Samy bol s iným mužom, ktorý nás nikdy nenechal osamote. Bolo to veľmi chladné zvítanie – nevzal ma k sebe domov, nepovedal mi, ako sa zranil, ani či bojoval,“ spomínal.

Bilal Hadfi (20) – útočník, ktorý zomrel na štadióne Stade de France. Žil v Belgicku a predpokladá sa, že bojoval za ISIS v Sýrii.

Ďalších dvoch usmrtených útočníkov zatiaľ neidentifikovali.

Zdroje: BBC, Guardian, AFP

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Útok v Paríži

Svet

Teraz najčítanejšie