Denník N

Vývoj bojov (172. deň): Ako hlboko Rusko kleslo – už niekoľkokrát predčasne oslavovalo dobytie dvojtisícovej dediny

Ukrajinská húfnica strieľa na ruské pozície. Foto - TASR/AP
Ukrajinská húfnica strieľa na ruské pozície. Foto – TASR/AP

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Dedina Pisky – svedectvo o tom, ako ruská ofenzíva zamrzla.
  • Ako vyzerá bitka o Antonivský most medzi HIMARS a ruskými raketami na mimoriadnom videu.
  • Vagnerovci sa najskôr fotili, potom vynášali svojich mŕtvych zo zničenej budovy.
  • Zuzany sú už na Ukrajine.
  • Mapa dňa – kde sa Putin snaží nájsť vojakov.
  • Videá dňa – údajný vzdušný súboj zo začiatku vojny; zničený raketomet Uragan.
  • Zapnite si odber seriálu o vývoji bojov na Ukrajine jedným klikom.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za nedeľu 14. augusta. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Dedina Pisky – svedectvo o tom, ako ruská ofenzíva zamrzla. Pisky boli pred vojnou dvojtisícovou dedinou. Iba dva kilometre od nich je donecké letisko. Od roku 2014 ležia na Ukrajincami ovládanej strane frontu.

Do začiatku augusta na tom nič nezmenila ani mesiace trvajúca ofenzíva, ktorá sa začala 24. februára. Celú oblasť okolo Donecka ukrajinská armáda ovláda z roky budovaných opevnených pozícií. Rusi proti nim s veľkými stratami mesiace bez úspechu útočili.

Rusi o tom, že Pisky – alebo aspoň ich väčšinu – dobyli, prvýkrát informovali 3. augusta. Odvtedy o obsadení dediny ruské zdroje len do uplynulého víkendu referovali prinajmenšom štyrikrát. V sobotu to znova vyhlásilo ministerstvo obrany a dnes ruské médiá tvrdia, že pád obce „nepriamo potvrdil“ ukrajinský generálny štáb, ktorý referoval o ruskom útoku v smere na Pervomajsk.

Pervomajsk je dedina smerom ďalej na západ, ktorá leží na rovnakej ceste do Donecka ako Pisky. Ak na ňu ruská armáda naozaj útočí, musela predtým skutočne prekonať susednú obec. Alebo ju obísť. Rusi tvrdia, že to prvé, ale aj to sa už raz podľa nich stalo – už 9. augusta hlásili, že po prekonaní Piskov útočia na Pervomajsk. Navyše ukrajinský generálny štáb v dnešnej pravidelnej správe píše presne toto:

„S

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie