Denník N

Kto sú európski spojenci Islamského štátu

Posielať sem teroristov medzi utečencami má zmysel len vtedy, ak Islamskému štátu ide o posilnenie našich predsudkov a strachu.

Aj zo štatistických dôvodov je pravdepodobné, že medzi státisícmi utečencov mieriacich do Európy sa nájde všelikto – vrátane teroristov a ľudí so sklonom k radikalizmu a násiliu. Rovnako ako v každej podobne veľkej vzorke ľudského rodu, a ani nemusela prejsť takými útrapami ako väčšina utečencov. Nedá sa vylúčiť ani to, že Islamský štát, ktorý skúša všeličo, sa pokúsi nejakých svojich ľudí na Západ prepašovať i v masách utečencov.

To však nič nemení na tom, že utečencov nemožno stotožniť s teroristami ani s Islamským štátom. Výskyt skutočných či potenciálnych teroristov medzi nimi je pravdepodobne nižší než v radoch druhogeneračnej moslimskej mládeže (a ani tam nie je percentuálne vysoký). Z ôsmich mien spájaných s útokmi v Paríži ich sedem dlhodobo žilo v Európe či má európske občianstvo. Jeden pas, ktorý naznačuje, že medzi útočníkmi mohol byť čerstvý utečenec, je veľmi podozrivý a je ľahko možné, že ho podhodili zámerne.

Dostávať do Európy teroristov medzi masami utečencov je neefektívny a zdĺhavý spôsob, ak by teda jeho cieľom malo naozaj byť spáchanie teroristického útoku. Zmysel by to malo vlastne len vtedy, ak by Islamskému štátu išlo práve o posilnenie predsudkov a obáv európskej populácie, že utečenci zvyšujú hrozbu terorizmu a že každý moslim je potenciálny terorista. Čiže o to, aby sa Západ čo najviac bál, aby utečencov jednotne odmietal, aby boli samotní utečenci západnými demokraciami čo najviac sklamaní a aby mnohí po takejto frustrácii dali za pravdu islamistom a pripojili sa k nim.

Neznamená to, že dnešní utečenci so sebou neprinášajú veľa problémov a že sa niektorí z nich či ich potomkov nemôžu stať teroristami. Ale to už z veľkej časti závisí od nás a od toho, čo im dáme zakúsiť. Je jasné, že na spôsobe integrácie moslimov do európskej spoločnosti je čo vylepšovať.

Európski islamofóbovia, extrémisti a populisti zneužívajúci strach z utečencov, medzi ktorými zaujíma popredné miesto náš premiér, sú najlepšími spojencami Islamského štátu. Hrajú presne podľa jeho predstáv a napĺňajú jeho ciele. Samozrejme, im nejde priamo o to, aby pomáhali teroristom. Obvykle však nie sú ani takí hlúpi, aby nevedeli, že to, čo robia, pomáha aj Islamskému štátu. Je im to „iba“ jedno, ak to zároveň pomáha aj im získať a udržať si moc.

Navyše sa v polarizovanej a vystrašenej spoločnosti takýmto ľudom najlepšie vládne. V politike a pri boji o moc si vystačia s jednoduchými heslami, strašením nejakou hrozbou či nepriateľom. Voličov potom oveľa menej zaujíma, že kradnú, nedodržiavajú sľuby a nemajú žiadne riešenia reálnych problémov.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Útok v Paríži

Komentáre

Teraz najčítanejšie