Denník N

Žembová zo spotu Aliancie: Nikde som sa nevyzliekla, nič zlé som neurobila

Moderovala hlavné správy RTVS, teraz hrá v klipe proti adopciám homosexuálmi. Foto - Archív Natálie Žembovej
Moderovala hlavné správy RTVS, teraz hrá v klipe proti adopciám homosexuálmi. Foto – Archív Natálie Žembovej

O referendovom spote pre Alianciu za rodinu hovorí moderátorka RTVS Natália Žembová, praktizujúca katolíčka a bývalá rádová sestra. Mám priateľov homosexuálov, ale bez rodiny by tu nikto z nás nebol, vraví. V spote vystupuje aj jej manžel.

Ako ste sa dostali k účinkovaniu v referendovom spote?

Oslovili ma oni. Dostali na mňa odporúčanie od kňaza Janka Buca, ktorý je riaditeľom televízie Lux. Spýtali sa ma, či by som chcela účinkovať. Povedali mi, aký je to klip, o čom je, že je na podporu referenda a či v ňom chcem byť.

Predpokladám, že to bolo bez nároku na honorár.

Samozrejme.

Spolupracovali ste predtým s Alianciou za rodinu?

Nie. Len som o nich čítala, viem, aké majú hodnoty a čo presadzujú, a súhlasím s tým. Tam nebola ani minúta zaváhania.

Keďže ste boli v tom klipe, zrejme pôjdete k referendu a zahlasujete trikrát áno.

Áno, určite.

Ozvali sa vám z RTVS? Považujú to za problém? Máte pocit, že by ste porušili ich pravidlá?

V štatúte RTVS stojí, že ako moderátorka nesmiem robiť reklamu, a toto reklama nebola. Nesmiem ju robiť na nejaký produkt alebo službu, a toto nebol produkt ani služba. Nie je to reklama a ani politická reklama. Neporušila som zmluvné podmienky s RTVS ani nič podobné. Z televízie sa mi zatiaľ nikto neozval, takže predpokladám, že oni s tým problém mať nebudú. Bohužiaľ, väčší problém ako môj zamestnávateľ s tým majú médiá. Pozrite sa – nikde som sa nevyzliekla, nerobila som reklamu ani na drogy, ani na prostriedky na podporu erekcie a podobné veci. Nepovedala som nič zlé a ani nič hanlivé – dokonca v klipe neodsudzujem ani homosexuálov samotných. Sama mám priateľov homosexuálov, nesmierne si ich vážim, sú to skvelí ľudia. Sú to kvalitní a hodnotní ľudia ako my. Nie je pravda, že by som ich tým klipom nejako odsudzovala. Chcela som ním iba povedať, že si vážim rodinu ako uholný kameň spoločnosti. A jednoducho bez rodiny – otca a mamy – by tu nebol ani jeden z nás.

Vravíte, že sú rovnocenní ako my. Čo hovoríte na registrované partnerstvá?

Nesúhlasím s tým, aby boli ako manželia, ale aby boli uznaní ako partneri – či ako druh a družka. Prečo nie? To je v poriadku, ale manželstvo nie – to je proti mojim kresťanským zásadám.

Keby sa to teda nevolalo manželstvo, ale registrované partnerstvo, zaregistrovali by sa na matrike a používali by výhody dedenia, mohli by si nahliadať do zdravotných záznamov – to by vám neprekážalo?

S týmto problém nemám – nech sa páči.

Z archívu Natálie Žembovej.
Z archívu Natálie Žembovej.

Ako je to s vaším vzťahom ku kresťanstvu? Ste praktizujúca katolíčka?


Áno.

Vraj ste boli v minulosti rádová sestra.

Áno, bola som – tri roky.

Bolo to dávno?

Mala som vtedy 18 rokov.

Prečo ste odišli?

To už sú súkromné veci.

Nemusíte odpovedať.

Cítila som, že moja misia je niekde inde než v reholi. Tak, ako sa kuchár rozhodne, že bude tanečníkom, ja som sa rozhodla, že chcem rodinu.

Ste momentálne na materskej. Plánujete sa vrátiť do RTVS?

Áno.

Kedy?

Dcéra bude mať v júni tri roky, takže predpokladám, že do júna.

Máte internú zmluvu. Keby vás nepustili na pozíciu moderátorky hlavných správ, cítili by ste to ako krivdu?

Brala by som to ako ich rozhodnutie. Prijala by som to tak, ako by mi to bolo ponúknuté, a určite by som z toho nerobila žiadne závery – určite by som ich neosočovala ani na nich neútočila. Prijala by som to, ako to príde, ale nebojím sa toho.

Čo hovorí RTVS
Pani Žembová je interným zamestnancom RTVS. Aktuálne čerpá rodičovskú dovolenku. O jej účinkovaní v predmetnom spote RTVS nemala vedomosť.
Aktuálne sa podrobne zaoberáme detailnou analýzou skutočností tohto prípadu. Akékoľvek závery by boli v tejto chvíli predčasné.
Dominika Šulková, hovorkyňa RTVS

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie