Denník N

Vývoj bojov (173. deň): Rusi strácajú kontrolu nad vojnou, Krym je po dnešku definitívne bojovou zónou

Následky ruského ostreľovania v ukrajinskom Nikopole. Foto - TASR/AP
Následky ruského ostreľovania v ukrajinskom Nikopole. Foto – TASR/AP

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Vybuchol veľký sklad. Prečo si ukrajinská armáda vybrala práve tento cieľ.
  • V blízkosti cieľa boli Rusi až neuveriteľne ľahkovážni.
  • Aj v Simferopole na letisku panuje výbušná atmosféra.
  • Sú dôležitejšie Pisky alebo ďalšie ruské letisko?
  • Mapa dňa – chersonské mosty.
  • Videá dňa – čo hovorí kolízia ruského BMP s mínou aj o výzbroji slovenskej armády; malý cintorín tankov bez veže; babka neverí vnukovi – krátky pohľad do ruskej duše.
  • Zapnite si odber seriálu o vývoji bojov na Ukrajine jedným klikom.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za pondelok 15. augusta. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Tentoraz vybuchol veľký sklad. Prečo si ukrajinská armáda vybrala práve tento cieľ. Minulotýždňové zničenie ruského letiska Saky na západnom pobreží Krymu nebolo ojedinelým incidentom, ale prvým zo série útokov ukrajinskej armády proti zázemiu jej nepriateľa. V utorok v severnej časti polostrova explodoval naozaj veľký muničný sklad. Jeho dôležitosť pre vedenie vojny sa dá odvodiť z rozsahu sprievodného ohňostroja, ktorý je aj na pomery tejto vojny nadpriemerný.

Celá oblasť, ktorú Rusi donedávna považovali za bezpečnú logistickú základňu na agresiu proti Ukrajine, sa už po dnešku dá definitívne označiť za vojnovú zónu. Je prakticky isté, že budú nasledovať ďalšie útoky.

Tentoraz Ukrajinci útočili v 40-tisícovom meste Džankoj, respektíve v neďalekej dedine Maiske. Netreba byť profesionálnym vojenským stratégom, aby bola jasná odpoveď, prečo práve tam. Stačí sa pozrieť na Google Maps.

Džankoj je na pohľad bezvýznamné mesto a nebyť vojny, takým by pre nás aj zostalo. Lenže pozrite sa na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie