Denník N

Poslanec OĽaNO Šudík: Rátame s tým, že SaS bude podporovať menšinovú vládu (+ video)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Musíme si zvyknúť na správanie Igora Matoviča, hovorí poslanec OĽaNO Tomáš Šudík z Humenného.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ste organizovali v Humennom, odkiaľ pochádzate, protesty Za slušné Slovensko. Ako ste sa k tomu dostali?

Už ako mladý občiansky aktivista som veril, že niečo treba robiť. Smrť Janka a Martinky ma veľmi zasiahla, považoval som to za svoju občiansku povinnosť, nabudiť ľudí, diskutovať, aby sa vražda vyšetrila a rozprávalo sa o tom. Chcel som vzbudiť verejný záujem, že to, čo sa deje na Slovensku, asi nie je normálne. Na takom Slovensku nikto z nás žiť nechce.

Ako na to reagovali ľudia v Humennom?

Rôzne. Mali sme aj množstvo hejterov, ktorí nás kritizovali, že čo to robíme, nič nie je vyšetrené a podobne. Ale bol som prekvapený aj z množstva pozitívnych reakcií. Podarilo sa nám prizvať na námestie v Humennom počas dažďa, búrky tisíc ľudí. To je na Humenné obrovský úspech. A to nám dokonca mesto počas protestu vypínalo na pódiu osvetlenie a skúšalo rôzne iné veci, aby sme v protestoch poľavili. My sme pokračovali a zorganizovali sme štyri alebo päť protestov.

To svetlo vám ešte ako primátorka vypínala pani Vaľová zo Smeru?

Áno, potom sa vyhovárala, že išlo o nejaký výpadok. Ale s odstupom času sme sa aj cez technické služby dozvedeli, že mali úlohu a niekoho tam poslali to vypnúť.

Pani Vaľová nakoniec voľby v roku 2018 prehrala. Ako ste spokojný s novým primátorom?

Pán primátor priniesol do mesta nový nádych. Ľudia sa neboja. O Humennom sa hovorilo, že je to mesto strachu, a ľudia aj mali strach. Ak napríklad bývalá primátorka s niekým nesúhlasila, tak sa ho snažila zbaviť. Tak sa napríklad zbavila učiteľky v materskej škole, bývalej riaditeľky. Alebo riaditeľky umeleckej školy. V súčasnosti som spokojný.

Bude Jana Vaľová opäť kandidovať?

Myslím, že áno. Snaží sa získať podporu strany Hlas, ale vidím, že sa naťahujú. Hlas sa myká zo strany na stranu a asi nie veľmi chce pani Vaľovú, aj vinou jej minulosti, podporiť. Ale uvidíme, ako sa v závere rozhodne. Podľa toho, čo zatiaľ viem, má

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

V redakcii

Slovensko

Teraz najčítanejšie