Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Aj Slovensko môže Rusov pripraviť o falošný pocit, že oni za nič nemôžu

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

1. Bol by zákaz víz pre Rusov uplatnením kolektívnej viny alebo spravodlivým trestom?

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Uľahčite si život jedinečnou aplikáciou. Stačí aplikovať ČSOB SmartBanking. Jedinečná banková aplikácia s lístkami na vlak a MHD, parkovaním, spravodajstvom a e-bločkami.


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Bol by zákaz víz pre Rusov uplatnením kolektívnej viny alebo spravodlivým trestom?

V Európskej únii pribúdajú hlasy, že členské štáty by mali prestať vydávať turistické víza pre ruských občanov. Na čele iniciatívy sú Fínsko a Estónsko, ktoré ležia priamo na hraniciach s Ruskom. Ochotu prejavuje aj predsednícka krajina Únie, ktorou je momentálne Česko.

Práve tam by sa koncom augusta malo rokovať na samite ministrov zahraničia, či z nápadu vznikne celoúniová akcia. Proti je napríklad Nemecko. Slovensko predbežne nevylučuje, že by sa pridalo, ale iba za podmienky, že by to urobili všetky štáty Schengenu.

Ako píšu Tomáš Čorej a Denisa Ballová, návrh vyvolal medzi Rusmi veľkú nevôľu. Podľa viacerých pozorovateľov možno väčšiu než ktorákoľvek iná sankcia, akú od februára 2022 na Rusko slobodný svet uvalil. Putinovi podporovatelia, ale aj odporcovia sa cítia dotknutí, že z nich Západ robí ľudí druhej kategórie.

Argumenty za a proti. Na ich stranu sa okrem iných postavil nemecký kancelár Olaf Scholz. Pripomína, že pred Putinom uteká veľa bežných Rusov a zákaz udelenia turistických víz by im skomplikoval emigráciu. Ide o legitímnu pripomienku, ale iné Scholzove argumenty nesedia.

Napríklad vraví: „Toto je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie