Denník N

Prečo tí, ktorí sú proti „špeciálnej operácii“, milujú svoju vlasť

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Autor je psychológ, politik, publicista, federálne hľadaná osoba od 25. júla 2022

Ľudia, ktorých nadriadení obviňujú z „nenávistných motívov“, v skutočnosti konajú z lásky. A sú stíhaní práve pre svoju lásku k rodnej krajine. Tí, ktorých posielajú do väzenia za „falzifikáty“ a „diskreditáciu“, sú stotožnení s Ruskom (to sa zvyčajne chápe pod slovným spojením „láska k vlasti“), cítia sa jeho neoddeliteľnou súčasťou a ono je ich súčasťou. Ich negatívny postoj k úradom vyplýva z toho, že vidia, že úrady svojím konaním ničia krajinu, a to nielen v posledných mesiacoch na Ukrajine, ale už dlho a všade inde. Keby necítili svoju identifikáciu s Ruskom, keby sa k nemu správali rovnako ako mnohí členovia byrokracie, pozerali by sa na všetko, čo sa deje, pokojnejšie.

Tí, ktorí posielajú ľudí do väzenia – priamo alebo nepriamo, vyhlasujú rozsudky alebo chrlia hnev –, tí naozaj šíria nenávisť. Provládne médiá už priamo hovoria o pripravenosti zabíjať. Odporcovia režimu sa negatívne stavajú k pomerne obmedzenej skupine súčasných vedúcich predstaviteľov krajiny a ich služobníkov, niekedy aj k ich hysterickým stúpencom.

Iný druh morálky

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie