Denník N

Nahnevaný muž píše, ale nie je to manifest

Ilustračný obrázok. Zdroj - Adobe Stock
Ilustračný obrázok. Zdroj – Adobe Stock

Obezita ako choroba postihuje len málo ľudí, ostatní sú iba leniví. Aj ja som mal kedysi takmer sto kíl.

Autor je redaktorom Českého rozhlasu

Všetkých nás trápi chudoba. Všetci o nej hovoria, píšu a diskutujú. Sme síce najbohatší ľudia v dejinách zeme, nikto z našich predkov nežil tak dobre ako my, ale stále nariekame, že sme chudobní a že to bude ešte horšie. Náš plyn, elektrina a potraviny budú drahšie. A bude nám zima a budeme hladní. Je však zaujímavé, že tomu verí naozaj veľké množstvo ľudí, ktorí si hladia svoje tučné bruchá a premýšľajú, kam ešte pôjdu na dovolenku. Nedáva mi to zmysel a mám len jednu odpoveď – a tou je chamtivosť. Sme chamtiví a nechce sa nám schudnúť.

Obezita je jednou z najväčších metiel ľudstva a v strednej Európe sme na jej vrchole. Na celom svete trpia nadváhou dve miliardy ľudí. Vedci prichádzajú k záveru, že je to zlou stravou. Chudobní ľudia musia jesť lacné jedlo, všetko z fastfoodov, nevaria, živia sa cukrom, všeobecne nekvalitným jedlom, a preto tučnejú. Vedcov beriem vážne, ale naozaj mali v stredoveku kvalitnejšiu a vyváženejšiu stravu? Dožívali sa polovičného veku a boli radi, že neumreli od hladu. Obezita ako choroba postihuje len málo ľudí, ostatní sú iba leniví. Len to nikto nechce povedať nahlas, aby ich neurazil.

Aj ja som mal kedysi takmer sto kíl. Vo fyzike poznáme zákon zachovania energie. Ak vydám viac energie, ako získam, strácam hmotnosť. A naopak. Ak len jem a nehýbem sa, priberám. To je všetko.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie