Denník N

Organizátora útokov z Paríža už raz mali, pustili ho omylom

Strojca parížskych útokov Abdelhamid Abaaoud na nedatovanej fotografii zverejnenej v magazíne Islamského štátu. Vyrastal v Molenbeeku. Foto – AP
Strojca parížskych útokov Abdelhamid Abaaoud na nedatovanej fotografii zverejnenej v magazíne Islamského štátu. Vyrastal v Molenbeeku. Foto – AP

Belgičan Abdelhamid Abaaoud, ktorý pózoval aj na obálke časopisu ISIS, sa chválil, ako sa vrátil do Belgicka a plánoval tam útoky.

Belgičan Abdelhamid Abaaoud (27) je podľa francúzskych vyšetrovateľov mužom zodpovedným za organizáciu teroristických útokov v Paríži. Syn marockých rodičov je známou firmou.

V doteraz najväčšom belgickom procese s teroristami ho tento rok v neprítomnosti odsúdili na dvadsať rokov väzenia. Kde sa momentálne nachádza, sa nevie. Mohol by byť v Sýrii alebo Grécku.

Minulú jeseň zavolal niekto jeho rodine a oznámil im, že zomrel ako martýr. Policajné orgány tomu však nikdy neverili. Považovali to za pokus zamiesť za sebou stopy.

Mali sme sa fantasticky

Abaaoud žil síce v problematickej bruselskej štvrti Molenbeek, ale jeho otec hovorí, že boli jednou z rodín, čo to v Belgicku dokázali a darilo sa im.

„Na rebríku sme postupovali čoraz vyššie. Získal som obchod s textilom a jeden som kúpil aj Abdelhamidovi. Mali sme pekný, dokonca fantastický život. Abdelhamid nebol problematické dieťa a stal sa z neho dobrý obchodník,“ cituje ho denník Independent. Do Belgicka, ktorému podľa vlastných slov vďačí za všetko, prišiel pred 40 rokmi ako baník.

Jeho syn to zrejme videl inak. Absolvent prestížnej bruselskej strednej školy Saint-Pierre d’Uccle v roku 2013 bez vysvetlenia odišiel z domu. Smeroval do Sýrie. Tam sa pridal k ďalším belgickým džihádistom a pomerne často sa objavoval v propagandistických materiáloch Islamského štátu. Napríklad aj na videu, na ktorom šoféruje dodávku, čo za sebou ťahá mŕtvoly. V Sýrii ho poznajú pod menom Abu Omar Soussi alebo Abu Umar Baljiki (Belgičan).

Z malého brata urobil džihádistu

Do Sýrie sa mu podarilo nalákať aj svojho oveľa mladšieho brata. 13-ročný Júnis v januári minulého roka utiekol do Sýrie a získal prezývku „najmladší džihádista sveta“. Ani o ňom rodina nič nevie. Abaaoudovci majú šesť detí.

Abdelhamid Abaaoud sa tento rok objavil na obálke časopisu Islamského štátu Dabiq, kde opisoval svoje pôsobenie. Po viacerých pobytoch v Sýrii sa mu podarilo dostať sa späť do Belgicka, kde začal organizovať plány útokov na západné ciele, zhromažďovať zbrane a chystať domy na ukrývanie páchateľov. Raz ho zadržali aj policajti, ale nespoznali ho a pustili ho.

„Moje meno a fotografia boli vo všetkých správach, ale mne sa aj tak podarilo zostať vo vlasti, naplánovať proti nim operácie a v bezpečí odísť, keď bolo treba,“ povedal propagandistickému časopisu.

Abaaouda podozrievajú nielen z organizácie úrokov v Paríži, kde bol pravdepodobne jeho spojkou jeden z útočníkov, s ktorým v minulosti spáchal niekoľko lúpeží, ale aj zo zmareného pokusu pozabíjať belgických policajtov na uliciach, z pokusu spáchať teroristický útok na medzinárodný rýchlik z Amsterdamu do Paríža či v parížskom kostole.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Útok v Paríži

Svet

Teraz najčítanejšie