Denník N

Je najvyšší čas prestať vydávať Rusom turistické víza

Vízové embargo nemožno interpretovať ako kolektívny trest. Neudelenie víza totiž nie je žiadny trest, len neposkytnutie výsady.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Autor je publicista

Slovensko síce obmedzilo vydávanie víz ruským občanom, ale toto obmedzenie je príliš chabé a nijako nebráni ruskej turistike.

Okrem toho postoj, podľa ktorého má zmysel len také riešenie, ktoré prijmú spoločne všetky krajiny schengenu, je alibistické a vajatajúce. Akoby sme neboli schopní či ochotní aj samostatne vyslať jasný signál (a spolu s Fínskom a Estónskom sa postaviť na čelo iniciatívy za zrušenie vydávania turistických víz pre ruských občanov).

Áno, spoločné riešenie je najúčinnejšie, no prečo naň Slovensko nahlas a jednoznačne nevyzýva? Opäť len alibisticky vyčkávame.

Argument, že ak rozhodnutie nebude spoločné, ruskí turisti vstúpia do schengenu tam, kde im to bude umožnené, a potom si pôjdu, kam chcú, je slabý. Samostatné rozhodnutie aj bez spoločného je totiž jasným gestom smerom k Rusku a ďalším prejavom solidarity s obyvateľmi Ukrajiny. Okrem toho sú spôsoby, ako zistiť, že v krajine sú „poblúdení“ ruskí turisti, a ako ich následne vykázať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie