Denník N

Svetový newsfilter: Aj Američania sa pri Ukrajine mýlili v jednej veci. Tá nakoniec zmenila vojnu

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Dobrý deň,

po tomto týždni nevieme viac o tom, čo a kedy by mohlo zastaviť Putinovu vojnu na Ukrajine, no dozvedeli sme sa mnoho nových vecí o tom, čo jej predchádzalo.

O motiváciách a uvažovaní ruského prezidenta sa už písalo veľa, teraz sa vysokí predstavitelia z vládneho a bezpečnostného prostredia viac rozhovorili aj o tom, ako obdobie pred vojnou vnímal Západ a čo sa štáty na čele s USA snažili urobiť pre to, aby zabránili vojne alebo sa na ňu aspoň čo najlepšie pripravili.


Európa: Čo sa dialo pred vojnou

Od 24. februára vieme, že americké informácie o plánoch Vladimira Putina boli správne. Žiaľ.

Spravodajské služby Bielemu domu hovorili, že príde ruský útok, a teraz vieme o trochu viac o tom, aké podrobné boli ich informácie. Ani ony sa však nevyhli jednému zlému odhadu, ktorý sa ukázal ako kľúčový.

O čo ide: Za to, že aj pol roka od začiatku ruskej invázie prichádzajú fascinujúce a nové informácie o období pred útokom, treba v prvom rade pochváliť amerických novinárov. Reportéri denníka Washington Post sa rozprávali s politikmi, diplomatmi či poradcami západných lídrov a tí im toho povedali naozaj veľa.

Tak napríklad:

  • Američania mali špiónov na vysokých miestach v Rusku a útok predpovedali už v októbri, no nevedeli odhadnúť presný dátum.
  • Uvedomovali si, že Rusov musia odstrašiť, ale mali dilemu, ako postupovať, aby Rusko nevyprovokovali.
  • Báli sa, že vojna sa neskončí na Ukrajine, ale ohrozí východné krídlo NATO a celý bezpečnostný poriadok, ktorý vznikol po 2. svetovej vojne.
  • Vedeli presne aj to, že ruská armáda hneď na začiatku zaútočí na Kyjiv, využije pri tom Bielorusko a spustí ofenzívu pri Černihive a elektrárni v Černobyle.

V čom sa mýlili: Pri poslednom bode sa na chvíľu pristavme. Práve pri ňom sa objavil jeden z mála chybných odhadov Spojených štátov. Pre priebeh vojny však bol kľúčový a je dôvodom, prečo Rusko neovládlo Ukrajinu.

Americké spravodajské služby sa mýlili v tom, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie