Denník N

Židia sa vo Francúzsku boja. Ako sa máme cítiť, pýtajú sa

Príbuzní 21-ročného Yoava Hattaba, ktorý zahynul v januári počas rukojemníckej drámy v parížžskom supermarkete, počas jeho pohrebu v izraelskom Bnei Brak. FOTO – TASR/AP
Príbuzní 21-ročného Yoava Hattaba, ktorý zahynul v januári počas rukojemníckej drámy v parížžskom supermarkete, počas jeho pohrebu v izraelskom Bnei Brak. FOTO – TASR/AP

Za útokom na koncert v Bataclane môže byť aj motív antisemitizmu, vyprovokovať teroristov mohol plagát americkej kapely s polonahou ženou.

Jedným z motívov parížskych útokov, pri ktorých zomrelo 129 ľudí,  mohol byť aj antisemitizmus.

Majiteľmi divadla, kde počas koncertu kalifornskej kapely Eagles of Death Metal zomrelo 89 ľudí, sú podľa domácich médií židia a na ich kozmopolitný kultúrny stánok sa už v minulosti údajne pripravoval útok.

„Vieme o niekoľkých plánovaných atentátoch proti Bataclanu, pretože majiteľom sú židia,“ uviedla ešte v roku 2011 polícia. Vypočula preto niekoľkých členov skupiny Džaiš al-Islam, ktorá združuje islamistov a salafistov zapojených do bojov v občianskej vojne v Sýrii. Skupina, ktorú volajú aj Islamská armáda, bola totiž podozrivá z viacerých útokov vo Francúzsku.

Vyhrážali sa im pravidelne

Ešte predtým, v roku 2007 a 2008, Bataclan ohrozovali viaceré radikálne skupiny. Najmä v čase operácie izraelskej armády v pásme Gazy v roku 2008 sa na internete objavilo video. V ňom sa niekoľko mladých ľudí zahalených do kufíje, tradičnej arabskej šatky známej aj ako arafatka, vyhrážalo majiteľom Bataclanu.

Odvtedy sa stalo takmer rutinou, že vždy, keď sa nejaká židovská organizácia stretla v Bataclane, na internete sa šírili nepriateľské komentáre.

Americká indie-rocková skupina tiež chystala turné do Izraela. Eagles of Death Metal ho napriek výzvam k bojkotu neplánuje zrušiť.

Teroristov mohol vyprovokovať aj plagát parížskeho koncertu, na ktorom sa nachádza polonahá žena. „Salafistov mohol podráždiť aj plagát kapely,“ hovorí Anne Dastakian, francúzska novinárka z týždenníka Marianne. Podľa nej tak mohlo ísť aj o útok proti dekadencii.

Židia: Zostali sme sami

Židia sa k útokom z  piatka trinásteho veľmi nevyjadrovali. Do reči nebolo ani tým v štvrti Marais, kde žije silná židovská komunita, sídli tu tiež židovské centrum, synagóga, niekoľko židovských kníhkupectiev a reštaurácií.

„Niet sa čomu čudovať, židia sú stále šokovaní. Po januári celý svet hovoril o Charlie Hebdo, ale nikto nehovoril o útokoch v kóšer obchode Hyper cacher,“ vysvetľuje Dastakian. „Židia sú stále v šoku, pretože sa tu zase objavuje tá istá rétorika – židia môžu za všetko.“

Židia po piatkových útokoch zmizli z parížskych ulíc, aj väčšinu synagóg zatvorili. Vchody do židovských modlitební ohradili zábranami a na uliciach hliadkovali policajné dodávky.

Tak vyzerala aj situácia v deviatom parížskom obvode, kde sídli Veľká synagóga. K ohradenej synagóge sa zvedaví návštevníci nedostali, policajti ich posielali preč.

Strážené boli aj židovské centrá, okolo ktorých sa od piatka zvýšil počet hliadkujúcich vojakov.

„Je jasné, že židia sa boja a nechcú hovoriť,“ rozpráva Jeremy (26), ktorý pracuje v štvrti Marais, v židovskej reštaurácii neďaleko parížskej radnice. Vo Francúzsku sa narodil, rovnako ako jeho rodičia. A hoci je len polovičný žid po otcovi, situácii tejto komunity rozumie. „Ľudia dodnes nepochopili, čo sa stalo v Toulouse, kde v roku 2012 Mohamed Merah zabil v židovskej škôlke siedmich ľudí. Nepochopili, čo sa stalo v Hyper Caché na začiatku roka. Ľudia sa už boja, aj keď im nad hlavami lietajú helikoptéry.“

Francúzsko – líder v útokoch proti židom

Od januárových útokov sa vo Francúzsku zintenzívnili útoky voči židom. Vo Francúzsku počas roka 2014 zaznamenali 851 útokov motivovaných antisemitizmom, čo je nárast o 130 percent oproti roku 2013.

Po desiatich dňoch od útoku v parížskom kóšer obchode zaznamenali už 90 útokov. Podľa Ligy proti hanobeniu (Anti-Defamation League) je Francúzsko krajinou s najväčšou mierou antisemitizmu v západnej Európe.

Jeremy to nedokáže vysvetliť a sám tomu nerozumie. „Je za tým strašne veľa faktorov. Izrael a Palestína, Daeš a USA. Snažím sa o tom premýšľať, ale neviem, prečo sa to deje.“

Navyše má pocit, že židia zostali sami, že im v tejto situácii nikto nepomáha. „To, čo sa deje vo Francúzsku, sa deje vedľa nás. A máme pocit, že sme sami. Všetci protestujú, ale nikto nehovorí o nás.“ Krajina sa podľa neho zmenila a už sa tu necíti bezpečne ako predtým, keď tu vyrastal. „Dnes je to rovnaké ako v Egypte či Izraeli. Vybuchujú tu bomby a ľudia zomierajú. Francúzsko sa už nelíši od týchto krajín.“

Jeremy však nechce, aby sa hovorilo o židoch, ktorí sú aj tak v centre pozornosti pre udalosti v Izraeli. „V uliciach je stále väčšie napätie. Ľudia provokujú svojím oblečením aj rečami. Aj k nám často niekto príde, nie však preto, aby sa najedol, ale aby provokoval. Usmieva sa, ale nič si neobjedná. Čo si o to máme myslieť? Ako sa máme cítiť?“

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Útok v Paríži

Svet

Teraz najčítanejšie