Denník N

Minister financií navrhol sestrám vyššie mzdy, v Česku by aj tak zarábali viac

Nemocnica Penty v Dunajskej Strede. Foto N - Tomáš Benedikovič
Nemocnica Penty v Dunajskej Strede. Foto N – Tomáš Benedikovič

Igor Matovič predstavil návrh na zvyšovanie platov sestier a pôrodných asistentiek. Dostanú viac aj za odpracované roky.

Minister financií Igor Matovič prezentoval svoj návrh na zvýšenie miezd zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám. V prípade jeho presadenia by sestry v nemocniciach získali od budúceho roka viac o desiatky percent.

Svoj návrh prezentoval Igor Matovič s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským, no bez premiéra Eduarda Hegera, hoci jeho účasť vopred avizovali. Chýbala aj šéfka sesterských odborov Monika Kavecká, ktorá je zároveň poslankyňou OĽaNO.

Od nej ešte Igor Matovič nedostal finálny súhlas so svojím návrhom. Dnešnú prezentáciu označil len za začiatok verejnej debaty o zvyšovaní platov. Ide pritom len o platy sestier v nemocniciach, pretože túto profesiu považujú obaja ministri za najviac personálne ohrozenú. Na rad však majú prísť aj platy ostatných pracovníkov v zdravotníctve.

Matovič vysvetlil, že si pri počítaní návrhu vzal ako porovnávaciu krajinu Česko. Práve tam odchádza najviac zdravotných sestier zo Slovenska. Minister financií priznal, že aj po schválení jeho návrhu by sestry

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Zdravotníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie