Denník N

Svobodová z Respektu: Babišovi fanúšikovia na mňa kričia, že som žumpa a nech vypadnem

Foto - archív Ivany Svobodovej
Foto – archív Ivany Svobodovej

Ivana Svobodová pravidelne navštevuje kontaktné kampane českých politikov vrátane mítingov Andreja Babiša, na ktorých obchádza krajinu so svojím karavanom. Práve z nich priniesla v júni reportáž, v ktorej zachytila kontroverzné výroky bývalého premiéra o dodávaní zbraní na Ukrajinu.

Pred dvoma týždňami počas reportáže s fotografom Milanom Jarošom zachytila policajta bez uniformy s čiapkou ANO, ktorý neskôr kľačal na krku chlapcovi s poruchou autistického spektra.

V rozhovore sa dočítate: 

  • ako sa premenili mítingy Andreja Babiša a prečo na nich narastá agresivita;
  • aký dosah mali jej reportáže z týchto zhromaždení;
  • ako podnecuje bývalý premiér k nenávisti voči svojim odporcom a novinárom;
  • či sú mítingy prezidentská kampaň;
  • či sa raz môže Andrej Babiš uchýliť k rétorike Roberta Fica.

Vaša posledná reportáž z mítingu Andreja Babiša sa volá Zláskavený Babiš. Čím si to vysvetľujete po mítingoch, kde rozdúchaval vášne aj on sám?

Dôvod je jasný. Reportáž z jeho turné v južných Čechách, kde som s ním chodila ako jediná novinárka, vzbudila veľký záujem verejnosti. Andrej Babiš tam podnecoval názory proti Ukrajincom, prirovnával svojich odporcov k fašistom a nacistom, hovoril ľuďom, že sú zaplatení a že ich tam posielajú vládne strany.

A to celé sa skončilo zakľaknutím chlapca s poruchou autistického spektra, pre ktorého teraz budú školiť stovky policajtov, ako sa správať na mítingoch, kde ľudia hrozia agresivitou a násilím.

Andrej Babiš sa snažil hovoriť, že to nie je pravda a napádaní sú jeho fanúšikovia, ale tak to nebolo. Preto po tej reportáži pozýval všetkých novinárov, aby sa na to prišli pozrieť. A to sa po tomto spoločenskom záujme stalo.

Na túto reportáž nás už z médií prišlo veľa. Chvíľku sme tam boli až v presile. Tam už tú rétoriku úplne zmenil. Napríklad sa úplne vyhol téme Ukrajiny. Prestal vyťahovať to, že ukrajinské deti dostávajú viac než naše české. Už nenazýval svojich odporcov hanlivo, nehovoril, že sú zaplatení. Správal sa skrátka ako bežný opozičný politik.

Ako dlho mu tento prístup vydrží? 

To neviem, ale všeobecne panuje presvedčenie, že veľmi dlho nie. Osočovať ľudí, ktorí s ním nesúhlasia, je jeho dlhodobá metóda.

Boli na kampaniach v júni a teraz v auguste. Ako sa od začiatku leta zmenila rétorika Andreja Babiša, ak nerátame ten posledný vľúdnejší míting? 

V júli som na kampani nebola, takže môžem porovnať len jún a august. Teraz začalo chodiť viac jeho priaznivcov, v júni tam na neho čakali hŕstky 30 až 50 ľudí, väčšinou seniorov alebo školákov. Nebol to počet alebo publikum, ktoré by očakával. Teraz už chodí viac ľudí, 200 aj 300.

Predovšetkým však teraz začalo chodiť viac jeho odporcov, ktorí chodili na jeho mítingy vždy, ale nie v takej veľkej miere. Časť krajiny považuje tieto jeho stretnutia za časť kampane na prezidentské voľby. Tých mítingov ešte zatiaľ toľko nie je a predstava, že by Andrej Babiš mohol byť prezident, v nich vyvoláva väčšiu ochotu ísť protestovať.

Prichádzajú dať najavo, že nie je politikom, ktorého si oni predstavujú. Často to vyjadrujú veľmi hlučným piskotom, niekto tam chodí aj s

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Petr Pavel

Rozhovory

Svet

Teraz najčítanejšie