Denník N

Aurélie, Lola… obete útokov v Paríži dostali svoju tvár

Medzi obeťami piatkových útokov v Paríži boli prevažne mladí ľudia, ktorí milovali život. Spomedzi 129 obetí boli najmenej dvadsiati cudzinci.

Pohľad na fotografie obetí parížskych útokov hovorí jasne. Teroristi v piatok trinásteho zabili mladých ľudí, ktorí sa stretli na káve, pri pohári vína alebo na koncerte. Zamerali sa na typické miesta priateľských rozhovorov alebo stretnutí.

Neútočili na turistov – to by si vybrali Louvre alebo Champs-Élysées. Neútočili na komunity – inak by sa odpálili v Marais, štvrti homosexuálov, alebo v ôsmom parížskom obvode, kde je čínska štvrť.

Útočili na miestach s množstvom podnikov, barov, kaviarní či koncertných sál. V štvrti, kde sa stretávajú ľudia, ktorým sa vo Francúzsku hovorí aj „bobos“ alebo „bourgeois bohemians“. Ich cieľom boli vzdelaní tridsiatnici – ľudia, ktorí odmietajú materiálne hodnoty a milujú spoločenský život.

Jedným z takých bola aj Aurélie de Perettiová (33). Tmavovlasá Francúzka, ktorá milovala hudbu a hru na gitare, žila neďaleko pláže vo svojom rodnom meste Saint-Tropez na juhu Francúzska.

Do Paríža prišla len na koncert

Leto sa skončilo a prišla jeseň, a preto si s priateľmi naplánovala výlet do Paríža. Chcela tam stráviť jeden večer svojou obľúbenou činnosťou – návštevou živého koncertu v hudobnej sále.

Taký bol aj piatok trinásteho, keď si Aurélie užívala hudbu kalifornskej skupiny Eagles of Death Metal v parížskej koncertnej sále Bataclan. Idylický večer však prerušil útok štyroch samovražedných atentátnikov, ktorí kalašnikovmi začali strieľať na ľudí vo vnútri.

Jej sestra Delphine (35) bola v tom čase na divadelnom predstavení v Londýne. Keď si šla zapáliť von na ulicu, len akoby rutinne si na mobile pozrela najnovšie správy. Našla medzi nimi informáciu o útokoch v Paríži vrátane vraždenia, ktoré v tom čase prebiehalo v Bataclane. Pri tej správe ju zamrazilo.

„Vedela som, že Aurélie tam je, lebo na Facebooku napísala, že si pôjde vypočuť túto kapelu,“ cituje Delphine časopis Time. „Ja som jej na to vtedy odpísala: ‚Uži si skvelý večer počúvaním tejto hroznej hudby.‘“

Hneď ako si správu prečítala, začala zúrivo volať na jej mobilné číslo, ale nikto sa jej neozýval. Zavolala tiež svojim rodičom v Saint-Tropez, ale keďže šli skoro spať, nepočuli o útokoch v Paríži a ani jej nedvíhali telefón.

Noc plnú strachu strávila so svojimi priateľmi a ráno o piatej nasadla do prázdneho vlaku do Paríža.

Na parížskej stanici Gare du Nord však našla svoju uplakanú mamu. Nechcela veriť tomu, čo jej hovorila, preto hneď vytočila číslo parížskej polície s nádejou, že mama sa mýli a všetko bude v poriadku.

Aurélie de Perettiová

Polícia jej však potvrdila, že medzi 89 obeťami útoku v Bataclane bola aj Aurélie. „Povedali mi, že sestra je mŕtva, ale že ju nemôžeme vidieť,“ cituje ju Guardian.

„Chcela som utiecť z juhu Francúzska, ale ona tu chcela zostať,“ povedala Delphine, ktorá sa presťahovala do Londýna. „Odišla som pred 13 rokmi, ale napriek tomu sme sa stále viac zbližovali.“

Aj preto smrti svojej mladšej sestry nedokáže uveriť. „Som ako robot. Neviem, čo bude ďalej. Nepozerám správy, nespala som niekoľko dní.“

S tou správou sa musí naučiť žiť aj jej otec, Jean-Marie de Peretti. „Necítim hnev. Chcem vzdať hold svojej dcére, ktorá tu už nie je,“ povedal v televízii BMFTV. „Už ju nedokážem vzkriesiť, ale cez slová a pocity, ktoré budem vyjadrovať, bude žiť ďalej.“

Bola otvorená celému svetu

lola_jpg_5711_north_626x_white
Lola Salinesová

Podobne je na tom aj Georges Salines. Jeho dcéra Lola (28) trávila piatkový večer v Bataclane. Keď sa spolu s manželkou dozvedeli o útokoch, začali jej nepretržite volať.

„Chvíľu po polnoci sme sa dozvedeli o útokoch a začali sme našu dcéru hľadať,“ povedal v televízii. „Vedeli sme, že v ten večer bude v Bataclane. Vôbec nám nedvíhala. Došlo nám, že sa jej muselo stať niečo vážne.“

Fotku Loly, ktorá pracovala vo vydavateľstve Gründ ako editorka detskej literatúry, začala rodina s priateľmi šíriť na sociálnej sieti. V priebehu niekoľkých hodín sa však potvrdilo, že Lola v Bataclane zomrela.

„Stratil som svoju dcéru, ktorá bola skvelá,“ uviedol Salines. „Symbolizovala celý život, celou svojou bytosťou bola otvorená svetu a žičlivosti.“

Zabili aj moslimku

Obeťami piatkových útokov boli prevažne mladí ľudia, ktorí chceli osláviť začiatok víkendu. Boli medzi nimi študenti, advokáti, bankári, hudobníci aj čašníci, z ktorých väčšina mala 20 až 30 rokov.

Útoky neboli diskriminačné, pretože teroristi zabíjali ľudí všetkých farieb aj vierovyznaní.

Asta Diakité

Dôkazom je Asta Diakité – praktizujúca moslimka a sesternica francúzskeho futbalového reprezentanta Lassana Diarru, ktorý v čase útokov hral v priateľskom zápase proti Nemecku na štadióne Stade de France. Práve pri tomto štadióne sa okolo pol desiatej večer začali piatkové útoky.

Asta ho na štadióne nepovzbudzovala, ale bola na Bichatovej ulici v desiatom parížskom obvode, kde si šla kúpiť jedlo. Na miesto však v tom čase prišli teroristi a spustili streľbu na terasy baru Le Carillon a reštaurácie Le Petit Cambodge. Medzi pätnástimi ľudmi, ktorých tam zabili, bola aj Asta.

Jej príbeh sa na sociálnych sieťach začal šíriť takmer okamžite. „Bola v aute s ostatnými ľuďmi. Potom z neho vystúpila. Videl som len sestričku alebo lekára, ktorí sa niečo pokúšali urobiť, ale márne,“ uvádzal jeden zo svedkov.

„Bola pre mňa podporou, veľkou sestrou,“ cituje televízia RTL jej bratranca, futbalistu Diarru. „V tejto atmosfére teroru je dôležité pre nás všetkých, ktorí reprezentujú našu krajinu a jej rozmanitosť, hovoriť jednotne a zostať jednotní proti hrôze, ktorá nemá farbu ani vierovyznanie.“

Zabíjali aj cudzincov

Piatkové útoky nezasiahli len francúzske rodiny, ale aj celý svet. Teroristi pri svojom vyčíňaní zabili viacerých cudzincov, najmä tých, ktorí boli na koncerte kapely Eagles of Death Metal. Medzi ich obeťami boli Belgičania, Tunisania, Alžírci, Švéd, Španiel, Brit aj Američanka.

nohemi_gonzales_23_americkastudentka
Nohemi Gonzalesová

Študentka z kalifornskej univerzity Nohemi Gonzalesová (23) trávila v Paríži prvý semester. Vďaka výmennému programu študovala vo francúzskej metropole dizajn.

„Svoju cestu do Paríža si perfektne zorganizovala,“ povedala jej rodina v rozhovore pre NBC. „Financovala si ju tak, že popri štúdiu v Amerike pracovala.“

Vďaka tomu si tak dokázala splniť svoj sen – študovať v Paríži a naučiť sa po francúzsky.

V piatok trinásteho však so svojimi spolužiakmi z americkej univerzity oslavovala v Bataclane. „Prečo sa to stalo takej krásnej mladej žene, ktorá ešte mohla vykonať toľko dobra, keby bol jej život pokračoval?“ pýtala sa v televízii jej teta Sandra Feltová. „Ako sa to mohlo stať? Bola vždy taká opatrná.“

Teroristi nemali jasný cieľ

Piatkové útoky tak dokazujú, že teroristi nemali jasný cieľ. Obete si vopred nevybrali a zabíjali každého, koho mali v blízkosti.

„Ich cieľom bolo zastrašiť a šokovať, veď útočili na miestach, kde bolo veľa ľudí,“ hovorí pre Denník N Anne Dastakianová, francúzska novinárka z týždenníka Marianne, ktorá býva v 10. parížskom obvode, kde sa odohrali viaceré útoky. „Útočili hlavne v našej štvrti – v desiatom a jedenástom parížskom obvode. V obvodoch, kde žije obrovské množstvo ľudí.“

Teroristi útočili aj proti samotnému mestu, jeho kozmopolitnosti a multikulturalizmu, ktorý je prítomný najmä na pravom brehu rieky Seiny, kde sa odohrali všetky piatkové útoky.

Útočili tiež proti sociálnej a etnickej rôznorodosti. Veď práve v týchto parížskych obvodoch vedľa seba existujú pakistanské bary, arabské kaviarne, čínske potraviny, moslimské kníhkupectvá a židovské synagógy.

„Bol to útok proti tomu, aby boli spolu ľudia všetkých farieb,“ rozpráva Dastakianová. „Bol to útok proti multikulturalizmu a mládeži.“

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Útok v Paríži

Svet

Teraz najčítanejšie