Denník N

Marián Leško: Toto už nie je politológia, ale vec pre terapeutov (+ video)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Viacerí významní herci a umelci vyzvali Igora Matoviča, aby priniesol obeť a odstúpil z funkcie ministra financií, pretože nechcú, aby na Slovensku vládol Fico s podporou fašistov. Myslíte si, že tento apel môže Igora Matoviča nejako zasiahnuť?

Igor Matovič by určite privítal, keby desiatky verejne činných a známych ľudí vystúpili na jeho podporu. Bol som zvedavý, ako na to zareaguje, ale vyhol sa odpovedi, povedal, že nemal čas si to prečítať, lebo prepočítaval platy pre zdravotné sestry. Skôr či neskôr sa k tomu bude musieť vyjadriť. Vyzerá to však tak, že volí stratégiu neeskalácie, lebo keby chcel ísť do konfrontácie, tak povie, že sú to užitoční idioti SaS alebo že to páchajú z nenávisti voči nemu ako my novinári.

Alebo že nie je LGBTI.

Alebo. Tú paletu má dosť širokú. To, že sa vyhol odpovedi, naznačuje, že nechce rozširovať slovo obeť.

Je to obeť, keď verejnosť žiada politika, aby sa vzdal funkcie, lebo ju nezvláda? 

Aspoň vidno, kam sme sa posunuli. Za starých dobrých čias to bolo tak, že keď niekto robil veci vo verejnom záujme a v záujme krajiny, tak sa to bralo tak, že si plní svoju psiu povinnosť. Preto bol zvolený. Teraz to už vyzerá tak, že ak by sa mal niekto usilovať o to, aby verejný záujem zvíťazil, tak už je to obeť. To je posun bývalých a dnešných čias. Keď Igor Matovič hovorí, aká katastrofa nastane, keď vláda padne, tak ako keby si neuvedomoval jednu vec. Rozpráva o hrôzach smeráckej mafie, fašistoch, ako to tu ovládnu. Ale to predsa nie je prírodná katastrofa, ktorá sa nedá odvrátiť. Ak chce, aby krajina bola bez katastrofy, je to v jeho rukách. Môže povedať, že síce mi je ministerstvo drahé, ale ľudia a krajina sú mi ešte drahší a v záujme toho, aby sme sa vyhli vláde fašistov a mafie, odstupujem. Čím viac kričí, aká to bude katastrofa, tým viac upozorňuje na to, že to je v jeho rukách.

Herci to tak možno naformulovali preto, aby ho nenahnevali. 

Chceli mu naznačiť, že ho ešte stále považujú za človeka, ktorý je schopný obete. Potiahli mu popod nos medový motúzik a dúfali, že sa na to chytí. Bolo by dobré, keby si Igor zvolil túto cestu a nie cestu konfrontácie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Igor Matovič

Maroš Žilinka

V redakcii

Slovensko

Teraz najčítanejšie