Denník N

Ruskí emigranti by mali o prípadnom zákaze udeľovania víz mlčať

Garri Kasparov. Foto – TASR
Garri Kasparov. Foto – TASR

Miesto aby sa pripájali ku Kremľu, by bolo najlepšie, keby akceptovali, že mnohé európske krajiny majú dobrý dôvod neprijímať ruských turistov.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

Existuje jedna téma, pri ktorej si Rusi, čo sú proti Vladimirovi Putinovi a jeho vojne na Ukrajine, vášnivo rozumejú s Kremľom – ide o návrh niektorých európskych krajín zastaviť vydávanie turistických víz Rusom. Tento nešťastný súlad predstavuje absenciu vízie a líderstva v protiputinovskom exile.

Ešte predtým, ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij vyzval Európu, aby k sebe prestala púšťať ďalších Rusov a poslala domov tých, ktorí tam už sú (svoju výzvu odvtedy zmiernil a povedal, že ruským žiadateľom o azyl by mali stále udeľovať víza), začali presadzovať zákaz víz niektorí z najdôslednejších odporcov Ruska, najmä pobaltské krajiny. Jednou z verejných tvárí kampane je bývalý estónsky prezident Toomas Hendrik Ilves. Keď Estónsko zakázalo Rusom s platnými estónskymi vízami vstup do schengenského priestoru, toto úsilie nabralo na obrátkach. Zastavenie vydávania schengenských víz podporili Lotyšsko, Fínsko i Česko, ktoré v tomto polroku zastáva rotujúce predsedníctvo v EÚ.

Tieto krajiny, ku ktorým sa najnovšie pripojilo aj Poľsko, by z toho chceli urobiť spoločnú politiku EÚ, a to aj napriek námietkam niektorých väčších členov Únie. Napríklad nemecký kancelár Olaf Scholz sa vyjadril proti tejto myšlienke; povedal, že ide o Putinovu, nie ruskú vojnu.

Premeškaná šanca

Kremeľ – čo nie je žiadne prekvapenie – táto kampaň rozhorčila. „Jediný možný postoj, ktorý môžeme mať, je extrémne negatívny,“ povedal minulý týždeň Putinov hovorca Dmitrij Peskov. Ale k tomuto názoru sa pripojili aj Putinovi odporcovia všetkých typov, teda aj tí,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie