Denník N

Vývoj bojov (179. deň): S čím môžu bojovať slovenské MiG-29 na Ukrajine, Pentagón prezradil novinky o dodávke dôležitých rakiet

MiG-29 slovenskej armády. Foto - Ozbrojené sily SR
MiG-29 slovenskej armády. Foto – Ozbrojené sily SR

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • S čím môžu bojovať slovenské MiG-29.
  • Čakanie na ukrajinskú ofenzívu pri Chersone skrátili ruské útoky.
  • V Sevastopole útočil dron, protivzdušná obrana znova zlyhala.
  • Mapa dňa – odkiaľ sú mŕtvi ruskí vojaci.
  • Videá dňa – útok na Sevastopol, bombardovanie mosta v Novej Kachovke, málo vídaný spôsob nasadenia bojových vrtuľníkov zo začiatku vojny, zničenie ruského delostreleckého radaru, ako pracuje jednotka s prenosnými raketami zem-vzduch.
  • Zapnite si odber seriálu o vývoji bojov na Ukrajine jedným klikom.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za nedeľu 21. augusta. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

S čím budú bojovať slovenské MiG-29. Presne pred dvoma týždňami sa prvýkrát objavili správy, podľa ktorých ukrajinská armáda používa protiradarové rakety vzduch-zem AGM-88 HARM. Išlo o veľké prekvapenie. Nebolo zrejmé, ako ich Ukrajinci dokázali integrovať so svojimi postsovietskymi lietadlami. Moderné zbrane totiž tvoria uzatvorený systém. Zjednodušene platí, že západné rakety fungujú na západných lietadlách a východné na východných.

Práve preto slovenské stíhačky MiG-29 dodnes používajú exsovietske rakety a z toho dôvodu panovali nejasnosti, ako sa Ukrajincom podarilo túto technickú prekážku v prípade rakiet HARM prekonať.

Po 14 dňoch je známe viac. Nové informácie prezradili Američania na pravidelnom brífingu Pentagónu ešte v piatok. Pre Slovensko sú obzvlášť zaujímavé tým, že dávajú tušiť, aká môže byť úloha aspoň časti našich migov, ktoré veľmi pravdepodobne skončia na Ukrajine.

Počas nasledujúceho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie