Denník N

Nemocnicu ministerstva vnútra stráži firma, v ktorej bol Mikulcov brat

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

AKTUALIZOVANÉ o 16.10. Ministerstvo vnútra najprv neodpovedalo na otázku, o koľko výhodnejšia bola ponuka od spoločnosti Joseba v elektronickej aukcii, neskôr odpísalo, že išlo o 263 eur. Firma vlani výrazne zvýšila svoje tržby, získala aj štátne zákazky.

Štátnu Nemocnicu Svätého Michala v Bratislave, ktorá patrí priamo pod ministerstvo vnútra, stráži súkromná bezpečnostná služba Joseba, ktorej konateľom bol do jesene 2020 brat ministra vnútra Romana Mikulca. Odkedy je Mikulec a OĽaNO vo vláde, Joseba dostala tri štátne zákazky a výrazne zvýšila svoj obrat.

Ministerstvo vnútra najprv neodpovedalo na otázku Denníka N, o koľko výhodnejšiu ponuku v porovnaní s ostatnými účastníkmi poslala do súťaže firma Joseba. Riaditeľ nemocnice Branislav Delej sa o zákazke za 220-tisíc odmietol rozprávať a zložil telefón.

Ministerstvo neskôr potvrdilo, že rozdiel medzi najlacnejšími ponukami bol veľmi malý. „Rozdiel medzi najnižšou a predposlednou najnižšou ponukou bol 263 eur,“ odpísalo k zákazke za 220-tisíc eur. Denník N žiadal aj zápisnicu, ktorá by ukazovala ponuku jednotlivých uchádzačov s časmi, keď sa do aukcie s ponukami prihlasovali. „Zápisnicu Vám z dôvodu ochrany osobných údajov nemôžeme poskytnúť,“ odpísalo v utorok popoludní ministerstvo.

Joseba uzavrela zmluvu s nemocnicou 28. júla, účinná je od 1. augusta a SBS by už momentálne mala strážiť objekt nemocnice. Verejné obstarávanie na stráženie prebehlo rýchlo. To, že sa bude takáto služba objednávať, nemocnica oznámila 10. júna a lehota na predkladanie ponúk uplynula 22. júna. SBS má zmluvu na jeden rok a jej celková hodnota je 220 436,64 eura s DPH. Znamená to, že si firma bude od nemocnice účtovať za jednu osobohodinu stráženia 6,99 eura s DPH.

Brat ministra vnútra Ján Mikulec bol konateľom Joseby od 27. apríla 2018 do 22. októbra 2020. Majetkový podiel vo firme nemal. O zákazke ako prvý informoval denník Plus 1 deň.

Riaditeľ nemocnice Branislav Delej priamo na otázky Denníka N nereagoval. „Nemám čas a ani sa k tomu nebudem vyjadrovať,“ povedal Delej a zložil telefón. Denník N poslal Delejovi minulý týždeň otázky aj emailom, doteraz neodpovedal. Riaditeľ nemocnice však prišiel na tlačovku k tejto téme, ktorú v utorok zvolal minister Mikulec.

Delej na nej vravel, že všetky zákazky po jeho nástupe do nemocnice prebiehali transparentne. Tvrdil, že systém, cez ktorý súťaž prebehla,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Roman Mikulec

Slovensko

Teraz najčítanejšie