Denník N

Newsfilter: Spišiak dal Matovičovi radu, ako môže zachrániť svoje životné dielo

Jaroslav Spišiak. Foto N - Vladimír Šimíček
Jaroslav Spišiak. Foto N – Vladimír Šimíček

1. Status mesiáša je aktuálny Matovičov plán. 2. Nová doba, fašisti oslavujú SNP! 3. Aj hokejisti v KHL majú právo na svoje šťastie, ale na reprezentáciu nie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Status mesiáša je aktuálny Matovičov plán

Igor Matovič v čase vrcholiacej vládnej krízy, ktorej je hlavnou postavou, odcestoval na rodinnú dovolenku do Španielska. Až tak veľmi sa pri tej príležitosti potešil, že si konečne s rodinou oddýchne od politiky a Richarda Sulíka, že o ňom (a aj Denníku N) napísal niekde od mora zlostný status dlhý 654 slov.

Kvalita napísaného textu zodpovedá tradícii. Dá sa však z neho usúdiť, že predseda OĽaNO je naozaj pevne rozhodnutý nechať SaS odísť z vlády a o svojom odchode neuvažuje. V statuse totiž nie je ani náznak, že by sebe alebo Richardovi Sulíkovi nechal priestor na manévrovanie.

Stále existuje možnosť, že ho nakoniec niečo presvedčí, ale v tejto chvíli Matovič odkazuje, že sa to nestane. O sebe píše, že neustúpi, a do Sulíka kope tak veľmi, že mu iba pridáva argumenty, aby neustúpil ani on.

Budem spasiteľom. Jasný je aj príbeh, ktorým to ospravedlní – „neobetuje“ sa tým, že odíde z vlády a zachráni štvorkoalíciu, ale tým, že z nej neodíde a namiesto relatívne pohodlnej väčšiny v štvorkoalícii sa bude trápiť v menšinovej vláde. Ak trpíte mesiášskym komplexom, dáva to zmysel.

Po celoplošných testoch, Sputniku či miliardovom balíčku môže byť novým Matovičovým projektom hra na záchrancu Slovenska „pred energetickou krízou“. Pravdepodobné sú aj nástroje, ktoré v takom prípade ministrovi financií bez zábran zostanú – zasype nás celoplošnými dotáciami, ktorými sa pokúsi udržať oslabenú vládu pri živote.

Čo radí Spišiak. Igor Matovič

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Hokej

Igor Matovič

KHL

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Republika

Richard Sulík

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie