Svetový newsfilter: Ukrajina sa obáva únavy Západu. Varovanie z Európy ukazuje, že to môže byť oprávnené

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
Dobrý deň,
v stredu uplynulo šesť mesiacov od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Pripadlo to na deň, keď Ukrajina oslavuje svoju nezávislosť. Obavy z veľkých ruských útokov sa nenaplnili, hoci ruská armáda pripomenula, že na civilistov neberie ohľad, keď zbombardovala železničnú stanicu v obci na východe Ukrajiny.
Okrem tejto smutnej udalosti pútalo pozornosť dianie v centre Kyjiva, kde Ukrajinci pripomenuli Kremľu, že ruské tanky sa naozaj dostali do centra Kyjiva, no v trochu inom stave, ako dúfal Putin.
Rusko sa aj napriek tomu naďalej tvári, že všetko ide podľa plánu. Jeho súčasťou je aj snaha oslabiť jednotu Západu. Pomôcť by mu pri tom mohol aj jeho starý známy.
Európa: Čoho sa boja Ukrajinci
Za pol roka invázie sa objavilo mnoho predpovedí, analýz či scenárov ďalšieho vývoja. Predpovedať, ako budú vyzerať ďalšie mesiace, je veľmi náročné.
Veľkú rolu v tom však budú hrať dva faktory: či sa Putin rozhodne eskalovať útoky a či aj na jeseň a hlavne v zime vydrží podpora Západu.
O čo ide: Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov tento týždeň vyhlásil, že najhorší scenár vojny sa nenaplnil. Aby to však nebolo také optimistické, hneď dodal, že jednou z najväčších hrozieb pre Ukrajinu je únava Západu.
O tom, ako dlho dokáže Západ podporovať Ukrajinu, sa diskutuje už dlho. Najmä preto, že náklady na boj proti Rusku stále rastú a pomaly sa blížia mesiace, počas ktorých bude veľká časť EÚ veľmi potrebovať ruský plyn.
Príkladom zatiaľ idú Spojené štáty, ktoré schválili ďalší balík vojenskej pomoci za tri miliardy dolárov. Od začiatku invázie tak už pre Ukrajinu vyčlenili 13,5 miliardy.
To je pozitívny signál. Tento týždeň sa však objavilo aj jedno veľké varovanie, ktoré