Denník N

More otáznikov o Slovensku a Rusku

Z mítingu Smeru na Slavíne 10. apríla 2022. Foto N - Tomáš Benedikovič
Z mítingu Smeru na Slavíne 10. apríla 2022. Foto N – Tomáš Benedikovič

Predpokladajú, že útočiaca horda divochov, dobre informovaná o ich sympatiách, vynechá pri ostreľovaní okná ich panelákového bytu?

Autor je spisovateľ

Vrátil som sa z niekoľkých besied na východe Slovenska. Hovorilo sa o knihách, vojne, násilí a súčasnej atmosfére v spoločnosti. Hlavnou témou bol sto rokov starý protirómsky pogrom a z publika sa pravidelne objavovali otázky, ako je možné, že dovtedy bezúhonní ľudia dokázali zmasakrovať svojich susedov a odkiaľ sa v človeku berie agresia.

Vyšli tisíce historických kníh, psychiatrických a sociologických štúdií, ktoré sa venovali pôvodu zla. Skúmali, či je temná stránka vlastná každému človeku, alebo si vojnové zločiny vyžadujú narušenie osobnosti. Mali nacistickí vrahovia v 2. svetovej vojne alebo tí ruskí dnes na Ukrajine patologicky zvrátenú psychiku, alebo sú to obyčajní ľudia, ktorí dostali príležitosť páchať zlo?

Na podvečernom bardejovskom námestí nás vyrušil konflikt s agresívnym bláznom, ktorý oplzlo vykrikoval a oslavoval pritom sovietsku armádu. Po sťažnostiach matiek s deťmi ho nakoniec odviedla mestská polícia. Bol to typický prípad, ktorý potrebuje liečbu. No podobné hlasy, len inak formulované a zaobalené, plnia čoraz viac náš verejný priestor.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie