Denník N

Dzurinda na debate o Paríži: Táto opozícia nemá právo na existenciu

Mikuláš Dzurinda a Štefan Hríb počas debaty Denníka N. Foto N - Tomáš Benedikovič
Mikuláš Dzurinda a Štefan Hríb počas debaty Denníka N. Foto N – Tomáš Benedikovič

Mikuláš Dzurinda sa zaprie a v týchto voľbách so zatvorenými očami hodí hlas niekomu napravo od stredu.

Opakuje, že k dnešnej opozícii sa nechce vyjadrovať, no nedá mu to. V týchto voľbách nekandiduje, no zároveň naznačuje, že toto nie je koniec jeho politickej kariéry.

Mikuláš Dzurinda sa na debate Denníka N o útokoch v Paríži a migračnej kríze dlho vyhýbal priamemu komentovaniu pravice. Potom sa však do nej pustil.

„Keď sa opozícia nevie postaviť väčšine, nemá právo na existenciu,“ hovoril bývalý premiér o pravici. Tá podľa neho nepochopiteľne nežiada od premiéra Roberta Fica riešenia na migračnú krízu.

Video: Dzurinda a Hríb o útokoch v Paríži, Sýrii a Slovákoch ako vidiečanoch
autor: Martina Pažitková

„Ako môže opozícia naskočiť na takúto vlnu?“ pýtal sa Dzurinda na to, prečo opozícia v parlamente Smeru odhlasovala uznesenie proti kvótam na utečencov.

Vládu Fica bývalý premiér dokonca prirovnával k časom mečiarizmu. Spomenul, ako sa na začiatku deväťdesiatych rokov vzopreli Vladimírovi Mečiarovi a nehlasovali s ním za deklaráciu zvrchovanosti. „Spojiť sa politicky s človekom, o ktorom viem, že nemá dobré úmysly, že všetko, čo robí, robí iba so svojimi populistickými zámermi? Že bude forsírovať politiku, ktorá bude krajinu len ničiť?“ pýtal sa Dzurinda na Mečiara, ale aj na Fica. „Slovenská opozícia toto nevidí, kam Fico ťahá Slovensko?“

Zatvorím oči a hodím

Dzurinda v týchto voľbách nekandiduje. Pred vyše rokom spolu s Ivanom Miklošom vystúpili z SDKÚ. Priamo v týchto voľbách nikoho nepodporí a nepovedal, koho bude voliť.

„Voliť pôjdem. Nemôžem prispieť k zníženiu kvóra a prispieť svojou troškou Ficovi. Ale zavriem oči a niekam od stredu napravo to zrejme hodím,“ povedal.

Šéfredaktor časopisu .týždeň na debate povedal, že tieto voľby nebudú dôležité. „Nezmenia povahu Slovenska, ide nanajvýš o to, či bude Fico vládnuť sám, alebo s niekým. Ten niekto sa nájde, už sa hlásia. To je dôvod, prečo opozícia hovorí tak slabo proti Ficovi, mnohí z nich s ním chcú vládnuť,“ povedal Hríb.

Uvidíme, či ma budú chcieť

Dzurinda zároveň naznačoval, že s politkou nechce skončiť úplne. „Cítim, že v tom marazme, v tom kvase sa niečo znovuzrodí, možno zrodí,“ hovoril Dzurinda s náznakmi, že by to mohol byť aj on.

„Ťahá ma to domov, hoci mám peknú prácu vo vedení európskeho think-tanku,“ hovoril napríklad o vedení Centra pre európske štúdie (CES), ktoré patrí pod Európsku ľudovú stranu.

„Vždy by to malo byť o ponuke a dopyte. Keď to raz pocítim, teraz to ešte necítim. Uvidíme.“

Zároveň však priznal, že mnohí ľudia ani netušia, že teraz nekandiduje, a sú aj takí, ktorí si nevšimli, že už nie je predsedom vlády.

Lukáš Fila, Mikuláš Dzurinda a Štefan Hríb počas debaty Denníka N.  Foto N - Tomáš Benedikovič
Lukáš Fila, Mikuláš Dzurinda a Štefan Hríb počas debaty Denníka N. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vláda Smeru nechráni

Dzurinda spochybňoval postup vlády Roberta Fica v utečeneckej kríze a aj po útokoch v Paríži. Fico podľa neho nechráni Slovensko. V ohrození sú podľa neho mladí Slováci, ktorí cestujú za hranice, ale aj krajina.

Islamský štát je podľa expremiéra o kúsok väčšou hrozbou ako Putinovo Rusko. Kremeľ podľa neho pochopil, že na Ukrajine to prehnal. Dôležité teraz podľa neho je, aby sa všetci spojili v boji proti Islamskému štátu, keby to aj na začiatok malo znamenať rokovanie s Baššárom Asadom. Dohodnúť sa podľa neho treba aj s Rusmi, ale zároveň im treba dať jasne najavo, že kým sa nestiahnu z Ukrajiny, nepoľavíme v ekonomických sankciách voči Moskve.

Európa, a najmä Amerika podľa Dzurindu stratila vo svetovej politike „drive“, ťah na bránu. Bývalý premiér a exminister zahraničných vecí hovorí, že problémy v Iraku a posilnenie Islamského štátu nespôsobila invázia do Iraku, ale práve predčasné stiahnutie sa Američanov z krajiny. Hovorí, že on nikdy netvrdil, že v Iraku sú zbrane hromadného ničenia.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie