Denník N

Dzurinda na debate o Paríži: Táto opozícia nemá právo na existenciu

Mikuláš Dzurinda a Štefan Hríb počas debaty Denníka N. Foto N - Tomáš Benedikovič
Mikuláš Dzurinda a Štefan Hríb počas debaty Denníka N. Foto N – Tomáš Benedikovič

Mikuláš Dzurinda sa zaprie a v týchto voľbách so zatvorenými očami hodí hlas niekomu napravo od stredu.

Opakuje, že k dnešnej opozícii sa nechce vyjadrovať, no nedá mu to. V týchto voľbách nekandiduje, no zároveň naznačuje, že toto nie je koniec jeho politickej kariéry.

Mikuláš Dzurinda sa na debate Denníka N o útokoch v Paríži a migračnej kríze dlho vyhýbal priamemu komentovaniu pravice. Potom sa však do nej pustil.

„Keď sa opozícia nevie postaviť väčšine, nemá právo na existenciu,“ hovoril bývalý premiér o pravici. Tá podľa neho nepochopiteľne nežiada od premiéra Roberta Fica riešenia na migračnú krízu.

Video: Dzurinda a Hríb o útokoch v Paríži, Sýrii a Slovákoch ako vidiečanoch
autor: Martina Pažitková

„Ako môže opozícia naskočiť na takúto vlnu?“ pýtal sa Dzurinda na to, prečo opozícia v parlamente Smeru odhlasovala uznesenie proti kvótam na utečencov.

Vládu Fica bývalý premiér dokonca prirovnával k časom mečiarizmu. Spomenul, ako sa na začiatku deväťdesiatych rokov vzopreli Vladimírovi Mečiarovi a nehlasovali s ním za deklaráciu zvrchovanosti. „Spojiť sa politicky s človekom, o ktorom viem, že nemá dobré úmysly, že všetko, čo robí, robí iba so svojimi populistickými zámermi? Že bude forsírovať politiku, ktorá bude krajinu len ničiť?“ pýtal sa Dzurinda na Mečiara, ale aj na Fica. „Slovenská opozícia toto nevidí, kam Fico ťahá Slovensko?“

Zatvorím oči a hodím

Dzurinda v týchto voľbách nekandiduje. Pred vyše rokom spolu s Ivanom Miklošom vystúpili z SDKÚ. Priamo v týchto voľbách nikoho nepodporí a nepovedal, koho bude voliť.

„Voliť pôjdem. Nemôžem prispieť k zníženiu kvóra a prispieť svojou troškou Ficovi. Ale zavriem oči a niekam od stredu napravo to zrejme hodím,“ povedal.

Šéfredaktor časopisu .týždeň na debate povedal, že tieto voľby nebudú dôležité.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie