Denník N

Odchádza na východ: Z partnerovho učiteľského platu by v Bratislave nevyžili

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Ak chce prežiť učiteľ v Bratislave, musí mať aj druhé zamestnanie, alebo musí mať partnera s dostatočne veľkým príjmom.

Lenka Kunová je bývalá učiteľka, ktorá teraz pracuje v Bratislave a ako odborná pracovníčka pripravuje testy z jazykov. Okrem toho je redaktorka časopisu Dobrá škola. Lenka čaká už onedlho dieťa, a aj preto pred pár týždňami stála pred ťažkým rozhodnutím. Ostať v Bratislave alebo presťahovať sa do Trebišova, kde žije jej partner, pedagóg?

Ak by to bolo len na Lenke, ostali by žiť v Bratislave, ktorá jej vyhovuje najmä tým, že je tu živý kultúrny aj spoločenský život. Ani jej partner Marián Kičinko, ktorý učí už dvanásty rok na strednej pedagogickej škole, nemá s hlavným mestom problém. Až na to, že si život v ňom s platmi ľudí zo školstva nemôžu dovoliť.

„Ak by sme chceli žiť v Bratislave a získať byt, tak by nám to, čo zarobí ako učiteľ, nestačilo a musel by zmeniť prácu. Preto sa nám zdalo rozumnejšie presťahovať sa tam, kde sú nižšie náklady na život,“ vysvetľuje Lenka. V Trebišove má jej partner byt a sú tam nižšie životné náklady.

V Trebišove zarába Marián Kičinko ako učiteľ okolo 700 eur. V tom už je príplatok za prvú atestáciu, plný počet kreditov aj príplatok za triednictvo. Zvýšiť plat by si mohol už len druhou atestáciou, ktorú ešte nemá.

Na východe vyžijete, v Bratislave je to problém

Učiteľský plat je na východe podľa Kunovej často považovaný za postačujúci a je problém nájsť si tam učiteľské miesto. V regióne s vysokou nezamestnanosťou je to práca, ktorá dáva ľuďom istotu. „Bratislavskí učitelia majú ten istý plat, ale tí si musia privyrábať, mať druhé zamestnanie, alebo to kompenzovať platom partnera,“ vysvetľuje Lenka regionálne rozdiely.

To by mohol byť prípad aj jej partnera, ktorý by pravdepodobne okrem práce v škole musel pracovať aj inde. „Neviem, či je dobré, aby bol môj partner v práci od rána do večera, a aj tak by sme rodinu len tak-tak utiahli. Aspoň kým bude dieťa malé a ja nezačnem zarábať, tak je Trebišov racionálna voľba.“

Kičinko to potvrdzuje. „V Bratislave sa nedá fungovať len z učiteľských platov, neviem si predstaviť, ako môže uživiť bratislavský učiteľ rodinu s manželkou na materskej dovolenke.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Protesty učiteľov

Teraz najčítanejšie