Denník NObvinený advokát Lindtner chodí na „domovský“ súd, ako keď mu šéfoval

Niekdajší predseda súdu David Lindtner dnes pôsobí ako advokát. Foto - TASR
Niekdajší predseda súdu David Lindtner dnes pôsobí ako advokát. Foto – TASR

Davida Lindtnera, na ktorého podala špeciálna prokuratúra obžalobu pre podozrenie z korupcie a zo zasahovania do nezávislosti súdu, vídať na Okresnom súde Bratislava III v priestoroch, kam advokáti ani verejnosť prístup nemajú. On aj vedenie súdu poslednú návštevu vysvetľujú rôzne.

David Lindtner nie je predsedom Okresného súdu Bratislava III už takmer tri roky. Krátko potom, ako média zverejnili jeho správy s Marianom Kočnerom, si na vlastnú žiadosť dal prerušiť výkon funkcie sudcu a stal sa advokátom.

Začiatkom prázdnin naňho prokurátor podal obžalobu pre podozrenia z korupcie a zo zasahovania do nezávislosti súdu.

Ani to mu však nebráni v tom, aby chodieval na „domovský“ súd ako za starých čias, keď mu predsedal. Jeho niekdajší kolegovia ho pravidelne stretávajú na chodbách, kam by verejnosť ani obhajcovia nemali mať prístup.

Naposledy bol takto Lindtner na súde na Bielom kríži v utorok dopoludnia.

„V súvislosti so zastupovaním klientov pri výkone advokátskej činnosti navštevujem mnoho štátnych inštitúcií, akými sú prokuratúra, notárske úrady a, samozrejme, súdy vrátane Okresného súdu Bratislava III,“ vysvetľuje Lindtner.

Dnes spolu s Robertom Kaliňákom patrí k trom spoločníkom advokátskej kancelárie Kallan Legal, ktorá sídli na rovnakej adrese ako Smer. Po obvinení Kaliňáka a predsedu Smeru Roberta Fica sa ujal ich obhajoby.

Vedenie súdu to vysvetľuje inak

Okresný súd Bratislava III vedie jeho podpredsedníčka Tatiana Zapletajová, pretože v polovici júna ministerka spravodlivosti Mária Kolíková odvolala dovtedajšieho predsedu Romana Fitta.

Na otázky Denníka N, čo Lindtner na súde v utorok robil a či jeho návštevu nepovažuje za problém, najskôr odpísala, že o nej nevie, pretože práve v utorok 23. augusta sa zúčastnila na pracovnej porade na Krajskom súde v Bratislave s ministerkou spravodlivosti, a to v čase od 9.00 do 11.30.

Lindtner bol na súde ešte krátko pred dvanástou.

David Lindtner (vpravo) je obhajcom aj Roberta Fica. Foto N – Tomáš Benedikovič

Po doplňujúcich otázkach podpredsedníčka Zapletajová odpísala, že si návštevu „preverila u zodpovedných pracovníkov tunajšieho súdu“. Upozornila na to, že Lindtner má v zmysle zákona o sudcoch prerušený výkon funkcie. A dôvodom jeho prítomnosti na súde bola podľa nej „návšteva osobného úradu s cieľom zaobstarania osobných dokladov“.

„Pri odchode z osobného úradu na druhom poschodí stretol niekoľkých bývalých kolegov a zamestnancov, s ktorými sa krátko pozdravil,“ dodala.

Podľa informácií Denníka N bol Lindtner na treťom poschodí, kam išiel za bývalými kolegami sudcami.

Kolíková si to preverí

Na to, či je v poriadku, ak advokát a obvinený navštevuje priestory súdu, kde by mali byť len sudcovia a personál súdu, sme sa pýtali aj prezidenta Združenia sudcov Slovenska Františka Moznera. Lindtner bol členom tohto združenia, v súčasnosti má členstvo pozastavené.

„Nepoznajúc dôvody a osobu, respektíve osoby, ktoré mal David Lindtner podľa vášho tvrdenia opakovane navštevovať v priestoroch Okresného súdu Bratislava III, ktoré nie sú verejnosti prístupné, sa neviem ako prezident združenia kvalifikovane vyjadriť k tomu, či boli takéto návštevy z pohľadu povinností sudcu, ktoré sú mu v záujme záruk nezávislosti a nestrannosti výkonu jeho funkcie uložené, problematické alebo nie,“ odpísal Mozner.

„Toto sú vážne skutočnosti, ktoré si overím, osobitne od súčasného štatutára súdu,“ reagovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (za SaS). Oficiálne si chce vyžiadať od podpredsedníčky súdu stanovisko. Plánuje sa pýtať aj na to, aké opatrenia boli na súde prijaté, aby k takýmto situáciám nedochádzalo.

David Lindtner po tom, ako ho NAKA zadržala a obvinila, strávil niekoľko mesiacov aj vo väzbe. Foto – TASR

Predseda súdnej rady Ján Mazák nechcel priamo odpovedať na otázku, či Lindtnerova návšteva na súde bola v poriadku. Vysvetlil, že by sa k tomu mala vyjadriť podpredsedníčka. „Nechcem nahrádzať jej názor, nech sa slobodne vyjadrí,“ povedal.

Mazák vysvetlil, ako sa takéto situácie riešia na Súdnom dvore Európskej únie v Luxemburgu, kde pôsobil v minulosti ako generálny advokát a v súčasnosti ktorého je emeritným členom.

„Ako bývalý generálny advokát mám do konca života prístupovú kartu s fotografiou a číslom, ktorá má oprávňuje vstúpiť do všetkých verejných priestorov súdneho dvora. Nemôžem však voľne vstupovať do priestorov, v ktorom sú a pracujú členovia dvora, súdni poradcovia, zamestnanci kabinetov,“ priblížil Mazák.

Na takéto zabránenie prístupu emeritným členom je viacero dôvodov. „Bezpečnosť, otázka nestrannosti, pokoj pri práci a určite aj vysoký stupeň kultúrnosti styku aktívnych členov Súdneho dvora s vonkajším svetom,“ dodal Mazák.

Komunikácia s ľuďmi ho napĺňa, vysvetľoval správy s Kočnerom

Lindtner si prerušil funkciu sudcu na jeseň 2019, keď ho najskôr vlastní kolegovia vyzvali, aby sa vzdal funkcie predsedu súdu. Urobili to po tom, ako médiá zverejnili správy z Kočnerovej Threemy. Lindtner komunikáciu s mafiánom, dnes právoplatne odsúdeným podvodníkom, nepopieral.

Následne si ho chcela vypočuť takzvaná osobitná komisia súdnej rady, ktorá riešila sudcov podozrivých z kontaktov s Kočnerom. Lindtner na komisiu prišiel a disciplinárnemu stíhaniu sa vyhol práve vďaka tomu, že požiadal o prerušenie funkcie sudcu.

S Kočnerom si Lindtner písal aj po vražde novinára Jána Kuciaka, z objednávky ktorej je dnes mafián obžalovaný. Deň po tom, čo o nej médiá vo februári 2018 informovali, mu Lindtner napísal: „Už si z toho vonku. Už je v tom kalábrijská mafia👹. Bol si aktuálny iba jeden deň. Fico je lepší terč 😂. Asi starneš 😂.“

Písali si aj o kauzách na súde, ktorý Lindtner riadil a v ktorých mal Kočner svoje záujmy.

Svoje správy vysvetľoval tým, že komunikácia s ľuďmi ho napĺňa a obohacuje jeho pohľad na svet. „Denne mám desiatky hovorov alebo SMS správ a množstvo ľudí ma kontaktuje, aby som im povedal svoj právny názor. A ja som rád, keď sa oň ľudia zaujímajú,“ hovoril pre denník SME Lindtner s tým, že ak vie, tak poradí.

„Takisto som komunikoval aj s pánom Kočnerom. Poznám sa s ním dvanásť, možno pätnásť rokov, skutočne presne neviem,“ povedal Lindtner.

Hodnotí spätne tento kontakt ako „toxický“ a ľutuje ho? „Moja životná filozofia je, že človek by mal ľutovať len to, čo nespravil,“ reagoval Lindtner na jeseň 2019. Dodal, že „každá vec, ktorá sa stane, či už negatívna, alebo pozitívna, posúva človeka do nejakej roviny a ukazuje mu správnu cestu.“

Neboli to len správy

Lindtner je jedným z trinástich sudcov, ktorých NAKA na jar 2020 obvinila v rámci akcie Búrka. Vtedy ešte vo väzbe neskončil, no po akcii Víchrica na jeseň 2020 už v nej skončil na zhruba pol roka. V marci tento rok NAKA uzavrela vyšetrovanie podozrení voči Lindtnerovi a po zhruba štvrťroku naňho prokurátor špeciálnej prokuratúry podal obžalobu.

Na Špecializovanom trestnom súde ju dostala sudkyňa Pamela Záleská, ktorú však Lindtner namietol zo zaujatosti. Pri námietke argumentoval jej vyjadreniami o obvinených sudcoch v Búrke z internej e-mailovej komunikácie medzi členmi Združenia sudcov Slovenska.

Záleská o nich písala ako o „sviniach, ktoré na celé roky zašpinili justíciu a na dlhé roky ju systematicky krivili“. Svoju námietku Lindtner zverejnil na portáli pravnelisty.sk, ktorý založil bratislavský krajský sudca Peter Šamko. O námietke nebolo doposiaľ rozhodnuté. 

Obžaloba sa týka dvoch skutkov prečinu nepriamej korupcie a jedného skutku zločinu zasahovania do nezávislosti súdu. Pri nepriamej korupcii je najvyšší možný trest dva roky väzenia, pri zasahovaní do nezávislosti súdu je horná sadzba osem rokov.

Voči Lindtnerovi vypovedal niekdajší Kočnerov vybavovač na súdoch, bývalý sudca Vladimír Sklenka, ale aj bývalá sudkyňa Miriam Repáková. Tá začínala na Okresnom súde Bratislava III, takže bola Lindtnerovou kolegyňou.

Repáková aj Sklenka vypovedali o kauze Carlton, teda o spore medzi bývalými obchodnými partnermi: Erikom Mikurčíkom na jednej strane a spolumajiteľmi Esetu Rudolfom Hrubým a Marošom Grundom (obaja sú akcionármi Denníka N) na druhej strane .

Lindtner sa vraj prihováral za Mikurčíka. Sklenkovi za to prisľúbil neurčitú odmenu – hovoril všeobecne, že „sa vedia dobre a veľmi veľkoryso odmeniť“.

Obžaloba sa týka aj kauzy sporu Železníc Slovenskej republiky, v ktorom išlo o 40 miliónov eur. „Že tam bude veľmi pekná odmena,“ vypovedal o Lindtnerovom prísľube za vybavenie týchto sporov Sklenkovi.

Lindtner obvinenia odmieta.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].