Denník N

Vývoj bojov (183. deň): Putin podpísal „dekrét o dlhej vojne“, koniec je ďaleko

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Aktualizované o nový útok na Antonivský most – 26. 8. o 15.02 h.

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Mobilizácia to ešte nie je, ale odhodlanie bojovať viac áno.
  • Novinky na bojisku – útočia Rusi, Ukrajinci sa bránia.
  • Je Antonivský most napriek útokom prejazdný?
  • Mapa dňa – akú časť Ukrajiny dokážu brániť sľúbené protilietadlové systémy zo Západu.
  • Videá dňa – zničenie ruskej strely nad Ukrajinou; koľko techniky má jediný ruský prápor pred odjazdom na front; Antonivský most.
  • Zapnite si odber seriálu o vývoji bojov na Ukrajine jedným klikom.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za štvrtok 25. augusta. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Mobilizácia to ešte nie je, ale odhodlanie bojovať viac áno. Ruský prezident vo štvrtok podpísal dôležitý dokument. Nariadil ním, aby počet vojakov v ruskej armáde od 1. januára 2023 stúpol o 137-tisíc zo súčasných 1 013 628 na 1 150 628.

Do istej miery ide o virtuálne čísla, ale napriek tomu by bola chyba brať ich na ľahkú váhu. Ide o tabuľkové počty. Rusko nenaplnilo ani pôvodné. Podľa rôznych zdrojov bola reálna početnosť ruskej armády pred 24. februárom 2022 okolo 900-tisíc vojakov.

V tomto čísle sú navyše státisíce príslušníkov rôznych druhov vojsk, ako sú letectvo či námorníctvo. Pozemná armáda, teda hlavne pechota, tanky a delostrelectvo, tvorila približne tretinu z tohto počtu. Nie je to preto tak, že Putin teraz chce mať milión pešiakov. Hoci je veľmi pravdepodobné, že navýšenie sa má týkať práve jednotiek bojujúcich na zemi.

Prakticky isté je, že toto rozhodnutie znamená

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie