Denník N

Protiteroristické zákony prídu expresne, Smer posilní aj tajné služby

Dostane tajná služba, ktorej šéfa si vyberá premiér, väčšie možnosti? Foto - TASR
Dostane tajná služba, ktorej šéfa si vyberá premiér, väčšie možnosti? Foto – TASR

Vládna strana zvažuje automatickú väzbu pre podozrivých bez rozhodnutia sudcu, bezpečnostné opatrenia pri verejných akciách, či návrat zberu metadát od mobilných a internetových operátorov.

Vládny Smer prijme v reakcii na útoky v Paríži špeciálnu protiteroristickú legislatívu, a urobí to rýchlo. O jej zavedení v stredu rokovala bezpečnostná rada štátu.

Jej šéf Robert Fico len stručne oznámil, že „požiadala členov vlády a ostatné relevantné subjekty o prípravu technických a personálnych opatrení v oblasti boja proti terorizmu“ a vytvorila pracovnú skupinu na novú protiteroristickú legislatívu.

Podľa informácií Denníka N v Smere uvažujú o zmene zákona o elektronických komunikáciách, ktorá by umožnila obnovenie zberu takzvaných metadát, ktoré plošne zakázal súdny dvor Európskej únie a po ňom aj náš Ústavný súd.

Či bude možné zbierať dáta o tom, s kým si chatujete, emailujete, či telefonujete cez internet, úplne plošne, nie je jasné. Zber metadát po Paríži bude zrejme vecou na debatu v celej Európskej únii.

Do väzby aj bez sudcu?

Okrem toho sa hovorí aj o zjednodušení zadržiavania ľudí podozrivých z terorizmu. Obvinení by podľa tohto nápadu šli do väzby automaticky a nerozhodoval by o tom súd. Sudca dnes rozhoduje o všetkých prípadoch väzby.

Okrem týchto opatrení by mali dostať povinnosti navyše usporiadatelia verejných akcií, ako napríklad športových podujatí či koncertov, alebo festivalov. Organizátori by museli automaticky počítať s možnosťou mimoriadnych udalostí a boli by povinní dodržiavať niektoré nové bezpečnostné opatrenia.

Okrem zmeny legislatívy by sa malo zrýchliť prezbrojovanie polície novými pištoľami a zrejme by veľká časť policajtov namiesto samopalov Vz-58 dostala nové automatické zbrane. Samopaly po útokoch v Paríži už vidno, vyzbrojená je nimi napríklad hliadka na bratislavskom letisku.

Samopaly polícia vytiahla aj po útoku Ľubomíra Harmana v Devínskej Novej Vsi v roku 2010, po ktorom zostalo osem mŕtvych. Po kritike však policajtom samopaly vtedy rýchlo sňali z pliec a nechali im ich v autách.

Urýchliť by sa teraz mal aj výcvik policajtov tak, aby mohla proti prípadným teroristom zasiahnuť už prvá hliadka a nečakalo by sa na príchod zásahových jednotiek.

Viac siskárov

Predseda branno-bezpečnostného výboru a exminister obrany Jaroslav Baška (Smer) hovorí, že by protiteroristickú legislatívu mohli stihnúť v parlamente schváliť teoreticky už na tejto schôdzi, ktorá by mala pokračovať ešte zhruba tri týždne – pokiaľ by sa vláda rozhodla pre skrátené legislatívne konanie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Protiteroristické zákony

Útok v Paríži

Teraz najčítanejšie