Denník N

EURO 2016 vo Francúzsku? Je to príliš nebezpečné, hovorí legenda

Zápas Nemecko - Holandsko v Hannoveri sa v utorok napokon pre "veľmi konkrétnu" indíciu, že na štadióne je bomba nehral. Bolo to správne rozhodnutie, povedala aj kancelárka Merkelová. foto - tasr/ap
Zápas Nemecko – Holandsko v Hannoveri sa v utorok napokon pre „veľmi konkrétnu“ indíciu, že na štadióne je bomba nehral. Bolo to správne rozhodnutie, povedala aj kancelárka Merkelová. foto – tasr/ap

Organizátori neplánujú presunúť Majstrovstvá Európy vo futbale, na ktorých budú hrať aj Slováci. Hrozby počas šampionátu môžu byť najmä mimo štadiónov.

Ešte deň predtým sa hovorilo, že futbalový zápas medzi Nemeckom a Holandskom sa musí odohrať aj po útokoch v Paríži. „Odkaz je jasný – nenecháme sa zastrašiť terorom,“ povedal viceprezident Nemeckého futbalového zväzu Reinhard Rauball.

V utorok hodinu a pol pred výkopom však napokon zápas zrušili. Ako oznámili nemecké úrady, mali „veľmi konkrétnu“ indíciu, že sa chystá útok výbušninami na štadióne. Tie napokon nenašli.

Po atentátoch v Paríži, kde útočníci zabíjali aj pred štadiónom Stade de France počas zápasu Francúzsko – Nemecko, to bol druhý zrušený futbalový zápas. Pre stíhanie teroristov sa neodohral ani duel medzi Belgickom a Španielskom.

Prvýkrát aj Slováci

Útoky a hrozby v súvislosti s futbalovými štadiónmi pripomenuli, že o pol roka sa práve vo Francúzsku uskutočnia Majstrovstvá Európy vo futbale. Vôbec po prvýkrát sa na nich zúčastnia aj slovenskí futbalisti. Vzhľadom na útoky v Paríži sa začalo diskutovať, či krajina dokáže počas nich zaistiť bezpečnosť pre futbalistov aj fanúšikov z celej Európy.

Teroristická hrozba sa spomína pred každou veľkou športovou udalosťou. Bolo tak vlani v ruskom Soči, rovnako aj na Majstrovstvách Európy v Poľsku a na Ukrajine v roku 2012.

„Veľké medzinárodné športové turnaje, ktoré sleduje celý svet, sú atraktívne pre teroristické organizácie,“ povedal ešte v januári pre Newsweek analytik Henry Wilkinson.

Nebezpečenstvo útokov vo Francúzsku počas EURO môže byť ešte vyššie. Podľa niektorých analytikov je momentálne Francúzsko pre Islamský štát nepriateľom číslo jeden. V krajine sa nachádzajú tisícky podozrivých radikálov, do Sýrie odišlo 1 500 ľudí – najviac z celej Európy.

Vrátilo sa ich už odhadom 250. Za ostatný rok krajina zažila šesť útokov, ďalším najmenej šiestim zabránila. Navyše, podľa niektorých francúzske protiteroristické služby nefungujú tak, ako by mohli, a sú zavalené prípadmi.

Organizátori po útokoch povedali, že majstrovstvá Európy sa v deviatich francúzskych mestách uskutočnia podľa plánu. „Diskusia, či sa EURO 2016 má zrušiť, znamená pristúpiť na hru teroristov,“ povedal podľa Guardianu šéf podujatia Jacques Lambert.

Priznal však, že riziko sa po piatku zvýšilo. „Riziko stúplo o úroveň vyššie po januári (po útokoch na noviny Charlie Hebdo, pozn. red) a teraz išlo ešte vyššie,“ dodal Lambert.

EURO 2016 vo Francúzsku v pondelok potvrdila aj európska futbalová asociácia UEFA. „Nie je žiaden dôvod veriť, že EURO sa môže stať cieľom akéhokoľvek útoku. Každopádne, potenciálna teroristická hrozba sa brala do úvahy od začiatku projektu,“ píše sa v stanovisku UEFA.

Bezpečnostným opatreniam Francúzov verí aj slovenský obranca Ján Ďurica.

„Na EURO sa chystajú aj naše rodiny. To, čo sa stalo v Paríži, na pokoji určite nepridáva. Myslím si však, že šampionát sa nikam nebude prekladať. Verím, že si Francúzsko poradí s bezpečnostnými opatreniami a šampionát prebehne bez väčších problémov,“ povedal Ďurica podľa TASR.

Zápas medzi Anglickom a Francúzskom sa v utorok v Londýne odohral. Francúzsku hymnu spieval celý štadión. 

Vyššie riziko v baroch

Nie všetci sú však presvedčení, že riziko sa dá zvládnuť. „Akákoľvek krajina by mohla organizovať EURO 2016, ale my nie. Francúzsko by sa malo vzdať turnaja,“ povedal pre Die Welt Just Fontaine (82), francúzska futbalová legenda. V roku 1958 strelil na majstrovstvách sveta 13 gólov, čo je doteraz rekord.

„Bojím sa, že tento čierny piatok sa môže zopakovať. Nemôžeme garantovať bezpečnosť. Je to príliš nebezpečné. Skutočne si myslíte, že ľudia prídu na Stade de France v budúcnosti?“ pýtal sa Fontaine, ktorý bol v piatok na štadióne Stade de France.

Riziko na štadióne pritom nemusí byť to najvyššie. Aj útoky v piatok ukázali, že nie je ľahké prepašovať útočníka s kalašnikovom či bombu na štadión. Prvý atentátnik sa odpálil práve po tom, čo u neho objavili výbušniny počas prehliadky pri vstupe. Ďalší dvaja spáchali samovražedný útok neskôr pri štadióne. Celkovo však traja atentátnici okrem seba zabili iba jedného človeka.

Aj šéf EURO 2016 Lambert povedal, že bezpečnosť na štadiónoch funguje. Väčšia výzva je postrážiť aj ľudí mimo nich. „Väčšie riziko je na uliciach, pri spontánnych zhlukoch ľudí,“ dodal podľa Guardianu.

„Najviac sa budú musieť obávať oblastí, ako sú bary, krčmy a veľké plochy na verejných miestach,“ dodal pre Newsweek Wilkinson. Kým o bezpečnosť na štadióne počas EURO sa budú starať súkromné firmy, pokoj vo fanzóne či na verejných priestranstvách, kde sa budú pohybovať fanúšikovia, má na starosti francúzska polícia.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Útok v Paríži

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie