Denník N

Francúzske mešity vedú neschopní imámovia. Mládež uteká k extrémistom

Väčšina francúzskych imámov sa narodila v zahraničí alebo ich odtiaľ platia. Nepoznajú jazyk ani pomery v krajine, mládeži sú často na smiech.

Autor je komentátorom Bloomberg View

Francúzsko oznámilo, že ako odpoveď na minulotýždňové teroristické útoky v Paríži zatvorí radikálne mešity. A prinajmenšom jeden imám si myslí, že je to skvelý nápad.

Ešte pred januárovým útokom na Charlie Hebdo priamočiary imám z Aftortvill neďaleko Paríža vyzýval na „vyčistenie“ radikálnych salafistických mešít, a ak sa to nepodarí, Abdelali Mamoun navrhoval ich zavretie. Teraz je presvedčený, že konečne prišla tá správna chvíľa.

„Nerád to hovorím, ale (po Charlie Hebdo) bolo iba 17 mŕtvych. Teraz dúfam, že po 129 obetiach povedia: OK, poďme na to,“ povedal mi Mamoun v pondelok večer v Paríži. „Musia uskutočniť skutočnú reformu našich inštitúcií. Doteraz bola veľmi nedostatočná.“

Obete predátorov

Spomedzi približne 2 500 mešít vo Francúzsku je takmer sto radikálnych, ale tie nie sú najväčším problémom, povedal. Tým je nedostatok kompetentných imámov v bežných mešitách, ktoré nechávajú mladých ľudí nevzdelaných a robia z nich ľahkú korisť pre radikálov, ktorí učia mimo mešít.

Jadrom problému podľa neho je, že mnoho francúzskych mešít je spojených so zahraničím. Mamoun vraví: Približne 800 je spojených s Marokom, 600 s Alžírskom a 400 s Tureckom. Napríklad Veľkú mešitu v Paríži zverila v roku 1957 francúzska vláda do tútorstva Alžírsku. To je zodpovedné za jej financovanie od roku 1982.

Len 30 až 40 percent francúzskych mešít sa dá označiť za nezávislé. Čo podľa Mamouna znamená, že sú to inštitúcie, ktoré slúžia všetkým moslimským komunitám, nie sú sponzorované zo zahraničia a nemajú imámov, ktorí prišli spoza hraníc a sú spoza nich aj platení.

Mnohí takíto imámovia sa necítia ako Francúzi, neovládajú dobre jazyk a nerozumejú životu druhej a tretej generácie prisťahovalcov, ktorým kážu, tvrdí Mamoun. Mnohí dokonca hovoria, že si ich veriaci musia vybrať medzi tým, či chcú byť moslimami, alebo Francúzmi. Niektorí si odprednášajú svoju dennú kázeň a odídu namiesto toho, aby svoje kongregácie učili a viedli. „Predátori“ na voľnej nohe sa potom ľahšie zamiešajú medzi mladých a snažia sa o ich indoktrináciu.

„Je jasné, že títo imámovia nedokážu mládež učiť. Mladým sú na smiech,“ povedal Mamoun. „Nie sú schopní spájať a sú nekompetentní učiť, preto mladých ľudí nezaujímajú. Sú frustrovaní. Často za sebou majú chaotickú minulosť – rozvedených rodičov, zlyhania v škole, diskrimináciu. Existuje teda veľa faktorov, ktoré ich srdcia napĺňajú nenávisťou, pričom posledným krokom môže byť stretnutie s fundamentalistickým islamom na internete či kdekoľvek inde, ktorý im (ako si myslia) dáva oprávnenie konať a zabíjať v mene božom.“

Previerky

Mamoun chce, aby zhromaždenie teológov posúdilo všetkých imámov, takže by sme mali istotu, či sú dostatočne vzdelaní na kázanie umierneného „republikánskeho“ islamu, ktorý umožňuje lepšiu integráciu s väčšinovou francúzskou spoločnosťou. Tých, čo prepadnú, by mali nahradiť imámovia vyškolení vo Francúzsku. Mnohí totiž hľadajú miesto, tvrdí Mamoun, ale mešity ich nechcú platiť, ak môžu mať zadarmo imámov zo zahraničia. Navrhuje, aby moslimská komunita zbierala peniaze na platy nových imámov.

Namietol som, že mnohí mladí ľudia s ním nesúhlasia. Keď on alebo iný umiernený moslimský líder o tomto probléme hovorí, na internetových stránkach niektorých komunít sa rozprúdi žlčovitá diskusia. Mamouna pre jeho vzťahy s francúzskymi židmi označujú za rabína a obviňujú ho, že je „agentom neveriacich“, pretože chce zavrieť salafistické mešity. Prominentnému parížskemu imámovi Hassanovi Chalghúnímu, ktorý v roku 2010 podporil zákaz nosenia čohokoľvek, čo zakrýva tvár, vrátane nikábu a burky, je venovaná nactiutŕhačská facebooková stránka pomenovaná Chalghúní nereprezentuje francúzskych moslimov.

Mamoun vraví: „Hovoria mi: si Alžírčan, tak prečo nereprezentuješ Alžírsko? Odpovedám im, že milujem Francúzsko a milujem aj Alžírsko, ale nesúhlasím s tým, aby sa Francúzsko plietlo do Alžírska, a ani s tým, aby sa Alžírsko staralo do Francúzska.“

Mamoun tvrdí, že väčšina francúzskych moslimov je na jeho strane, ale pripustil, že je častým terčom urážok. „To je dôvod, prečo hovorím, že potrebujeme ozdravné činy,“ povedal. „Potrebujeme ozdravný proces pozostávajúci z troch častí: prevencia, liečba a represia.“

Naozaj sme vo vojne

„Oceňujem postoj prezidenta Francoisa Hollanda, že sme vo vojne,“ konštatuje. „Musíme konať rýchlo. Musíme začať s ozdravným procesom, ktorého súčasťou je očistenie mešít. Ak máte umierneného imáma, ktorý dokáže zaujať mládež, tá falošná ideológia sa rozpadne ako domček z karát. Pretože jej korene ležia v dezinterpretácii náboženských textov. A v tej chvíli dôjde k deradikalizácii mladých ľudí.“

„Aby sme predchádzali radikalizácii a terorizmu, rodiny a komunity musia odsúdiť tých svojich členov, ktorí opúšťajú Francúzsko a idú bojovať do Sýrie,“ pripomenol Mamoun. „Ľudí vo Francúzsku neučia milovať svoju krajinu. Na rozdiel od amerických škôl, v ktorých sľubujú vernosť vlajke. Je našou úlohou milovať a brániť našu vlasť pred akýmkoľvek potenciálnym nebezpečenstvom.“

Mamoun môže byť v zajatí vlastnej presviedčacej kampane, aby sa francúzski moslimovia integrovali: štát nesie veľkú časť zodpovednosti za svoje zlyhanie pri pomoci imigrantom z bývalých kolónií začleniť sa. Lenže práve teraz je po ňom vo francúzskych televíziách a rádiách veľký dopyt, pretože hovorí to, čo chce majorita po spáchaných zverstvách počuť.

To, čo Mamoun požaduje, sa možno nedá dosiahnuť a jeho charakteristika francúzskych moslimov je určite príliš zovšeobecňujúca – nie všetky mešity, ktoré vedú Alžírčania či Maročania, totiž pôsobia ako predsunuté základne týchto krajín. Lenže jeho obavy znejú príliš pravdivo.

© Bloomberg View, 2015

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Útok v Paríži

Komentáre

Teraz najčítanejšie