Verstappena leto nezastavilo, práve naopak. Preteky v Belgicku poznačil aj konflikt Alonsa s Hamiltonom

Max Verstappen. Foto – AP

Len hodinu pred štartom Veľkej ceny Belgicka sme sa dozvedeli, že ikonický okruh Spa-Francorchamps uvidíme v kalendári aj na budúci rok. Táto otázka zamestnávala mysle fanúšikov, pilotov či tímov. Trať v ardenských lesoch patrí medzi klasiky, ktoré sú súčasťou kalendára od vzniku F1 v roku 1950.

V tomto texte sa dozviete:

• kto napodobnil legendárny manéver Häkkinena z roku 2000;
  • aký rekord vyrovnal Verstappen;
  • že Ferrari nestačí na Red Bull a možno ani na Mercedes;
  • niečo o „starých kamošoch“ z čias McLarenu.

Krátko pred štartom dnešnej veľkej ceny sa pred kamerami Sky Sports ocitol dvojnásobný šampión Mika Häkkinen, ktorý si okrem iného zaspomínal na svoj pamätný manéver v súboji s Michaelom Schumacherom z roku 2000.

Dnes ho v 35. kole napodobnil Esteban Ocon, ktorý sa na rovnakom mieste dostal naraz pred Pierra Gaslyho i Sebastiana Vettela. Na rozdiel od Schumachera v roku 2000 si Ocon vynútil posun vpred aj napriek tomu, že sa nachádzal na vonkajšej strane pred nájazdom do Les Combes.

Häkkinen v rozhovore s iným bývalým pilotom a momentálne televíznym expertom Martinom Brundlom k nedeľným pretekom dodal, že situácia pred štartom je „fascinujúca.“ Prečo to tvrdil? Dvaja najväčší rivali v boji o titul Max Verstappen a Charles Leclerc štartovali zo štrnástej a z pätnástej priečky. Verstappen vyhral včerajšiu kvalifikáciu, ale pre výmenu viacerých komponentov bol spolu s veľkou skupinou jazdcov odsunutý dozadu.

Nešlo o úplne štandardnú situáciu, čo zvýrazňuje aj fakt, že ani jeden z pilotov dnes neštartoval na pozícii, ktorú si vybojoval v sobotnej kvalifikácii. Kuriozita, ktorá šampionátu neprináša žiadny osoh. Samotná F1 takéto rošády nechce, ale pravidlá sú pravidlá.

Verstappenovi stačilo dvanásť kôl

To, čo v tejto sezóne predvádza Max Verstappen, je neuveriteľné. Zo štrnástich pretekov vyhral deväť. V posledných pretekoch v Maďarsku štartoval desiaty a vyhral. V ardenských lesoch odštartoval zo štrnásteho okna, a aj keď mal pred sebou (len) dvanásť áut, keďže Pierre Gasly štartoval z boxov, trvalo mu iba dvanásť kôl, kým